Za kravínem horské rodinné farmy Dolenec Zlatá Olešnice na Jablonecku leží rozkládající se těla dvou telat plná červů. Majitel Vrkoslav o tom nemá ani ponětí. Nic takového se u něj prý nemůže stát.
„Šla jsem minulý týden s dvouletou dcerou Nikolkou koukat na telátka ve výběhu, před ohradou ale leží páchnoucí zbytky. Hnusné,“ uvedla místní obyvatelka Monika Poseltová. Stejný nález včera konstatoval přivolaný krajský veterinář Karel Hrnčiřík a Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat.
Přitom minulý týden tu Vrkoslavovi měli návštěvu z kraje. Náměstka Radima Ziku doprovázel předseda regionální agrární rady Robert Erlebach. „Přijeli jsme z druhé strany k mlékárně, prohlédli jsme si i kravín,“ potvrdil Erlebach. Podle něj je to pro chovatele určitě velmi nepříjemná situace. „Nechce se mi věřit, že by tam zdechliny jen tak pohodili,“ dodal.
Torza telat leží podle údajů z katastrálních map na pozemku č. 411/5, který je v majetku Vrkoslavových. „Podle rozložení a rozkladu není možné, aby je sem někdo přemístil,“ poznamenala Kubištová.
Podle MVDr. Hrnčiříka mohlo jít i o fyziologický úhyn po porodu, ale i v tomto případě patří kadáver do kafilerního boxu. „Chovatel má dle zákona povinnost jej sebrat, uskladnit a zavolat kafilérii,“ vysvětlil. Jím oslovený zaměstnanec v kravíně však včera sdělil, že na farmě žádný kafilérní box nemají a uhynulé kusy leží do příjezdu auta z kafilérie venku.
Za vážný prohřešek proti platným zákonům, především paragrafu o asanaci, hrozí podle krajského veterináře právnické osobě pokuta až do výše půl milionu korun. Podle pohledu předpokládá, že tu telata leží tři až čtyři týdny.
Farmář Vrkoslav ale tvrdí, že dřevěný kafilérní box mají v druhé budově, uhynulá telata dávají tam. Velké kusy leží venku. O rozpadajících se dvou kusech za kravínem neměl ani ponětí. „Hned se tam jedu podívat. Chodíme v těch místech často, vyváží se tam tudy i hnůj,“ uvedl.
Před uzávěrkou listu se Jiří Mašek ozval redakci s tím, že torza telat naložili lopatami a zlikvidovali. „Nejsou naše. My musíme do 48 hodin po narození telata označit. Tahle nebyla,“ argumentoval farmář.
Je sice pravda, že v této části vyvážejí hnůj, ale pouze dvakrát do roka. „Zrovna se k tomu chystáme,“ dodal. Námi zjištěné čerstvé otisky traktoru v bahně označil také za půl roku stará.
Na území Zlaté Olešnice nejde poprvé o nález zdechlin hospodářských zvířat. V minulosti našli zbytky krav bez identifikačních čísel či zbytky prasat lidé na obecních pozemcích. „Museli jsme je nechat odklidit a náklady, nikoli malé, šly na účet obce,“ potvrdila starostka Věra Hovorková s tím, že v té době právě panovala třicetistupňová vedra.