Jde přitom v podstatě o návrat k podobě, která byla místním prezentována v loňském roce. Nositelem projektu je Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

Úpravy v projektu tramvaje jsou reakcí na odvolání jabloneckých podnikatelů proti stavebnímu povolení na stavbu dešťové kanalizace, kterou město mělo po dvou odkladech ve stejném prostoru zahájit 2. září.

„Hned v úterý 3. září jsem se spojil se zástupci DPMLJ a projekční kanceláře Valbek a vysvětlil jsem jim, že se bez těchto změn neobejdeme. V pátek jsem měl upravený návrh na stole,“ popsal primátor Milan Kroupa.

Podnikatelé se odvolali proti stavebnímu povolení na stavbu dešťové kanalizace. Dlouhodobě ale veřejně deklarují, že se obávají hlavně dopadů, které bude mít na jejich činnost prodloužení tramvaje, jenž má na stavbu dešťové kanalizace navazovat. Za hlavní problém označují především úbytek parkovacích míst v ulici Budovatelů v důsledku navrženého řešení tramvajových zastávek.

Město podnikatelům vyhovělo

„Tramvajové zastávky se nám nakonec podařilo vyřešit jinak a počet parkovacích míst jsme zvýšili. Domnívám se tedy, že jsme požadavkům dotčených podnikatelů vyhověli. Teď záleží na nich, jak se k tomu postaví. V ideálním případě mohou odvolání stáhnout, čímž přestanou stavbu dešťové kanalizace, kterou město potřebuje, blokovat,“ prohlásil Kroupa.

S navýšením počtu parkovacích míst jsou místní podnikatelé spokojení. Alespoň částečně. „To nám stačí, nemám k tomu námitku,“ reagoval na úpravy jeden z nespokojených místních podnikatelů Jindřich Horák. Musí se však ještě poradit, zda odvolání stáhnou.

Přesto chtějí, aby se nyní město Jablonec vypořádalo s námitkami ohledně stavby dešťové kanalizace. „Námitky podle nás nebyly zcela vypořádány. Požadovali jsme například statické nebo hydrogeologické posudky pro výkop pro retenční nádrž u panelových domů a dalších nemovitostí. Nic takového nám ale nikdo nepředložil,“ popsal Jindřich Horák.

Podle podnikatelů je dosavadní zprávy o začátku stavby poškozují. První termín uzavírek byl totiž vyhlášen na 1. červenec, kvůli nedokonalostem v projektu se ale posunul na 1. srpna, poté kvůli zmíněným námitkám až na 2. září. Ani tehdy se však do země nekoplo, na poslední chvíli totiž přišlo odvolání proti rozhodnutí o stavebním povolení, které podali zmínění podnikatelé.

Pokud odvolání skupina podnikatelů nestáhne, bude křižovatka uzavřena dvakrát, letos z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí (akce vodařů a plynařů), příští rok kvůli stavbě dešťové kanalizace. „Mohlo to být najednou, rychleji a levněji,“ doplnil náměstek primátora pro rozvoj města Jakub Chuchlík.