„S výsledkem nyní seznámíme Liberecký kraj a budeme s ním nadále jednat. Do budoucna by se měl kraj podílet na spolufinancování,“ uvedl místostarosta Jablonce Lukáš Pleticha s tím, že průzkum je nutný také z hlediska, jak se bude cena jízdného pohybovat v příštím roce.

Frekvence spojů do Liberce je podle místostarosty dostačující. „Patnáctiminutový interval přepravu cestujících zajistí. Soustředíme se spíše na to, aby cestující v tramvaji nestáli a cestovali pohodlněji,“ doplnil Lukáš Pleticha.

Mezi nejvíce zatíženou zastávku patří Tyršovy sady, kde je frekvence až 4 100 cestujících za den, nejméně je naopak využívána zastávka v Zeleném údolí.

Průzkum prováděli v běžný pracovní den studenti gymnázia Dr. Randy ve všech nasazených vozech na tramvajové lince číslo 11. „Nesmělo se jednat o o svátek, školní prázdniny nebo období dovolených,“ sdělila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Průzkum na tramvajové lince jedenáct probíhal pouze na území Jablonce. Tedy od zastávky Tyršovy sady až po Kyselku. Frekvenci cestujících naposledy město Jablonec zkoumalo v roce 2005.

Počty cestujících také ukáží to, jaká bude využitelnost nového odbavovacího systému, který by se měl v dopravních prostředcích objevit v prosinci příštího roku.

Jak dříve uvedl Luboš Wejnar, vedoucí autobusové dopravy ČSAD Jablonec, novinka by měla zjednodušit cestujícím pohyb po libereckém kraji nebo dostupnost jízdenky. Díky novému odbavovacímu systému by postupně měly vymizet papírové jízdenky. Zaručeně se však zruší měsíční, čtvrtletní nebo půlroční průkazky.