Lokální trať 042 patří k cennému dědictví regionu a západní Krkonoše zdobí již více než 120 let. Je také živoucí stopou hraběte Jana Nepomuka Františka Harracha, bez jehož nadšení a neutuchajícího úsilí by lokálka pravděpodobně nikdy nebyla vybudována.

Za snahou zachovat Harrachův odkaz stojí Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších podporovaný destinační společností Krkonoše (DMO Krkonoše). Podstatná je však také péče Spolku o památkově chráněný areál železniční stanice Martinice či provoz místního Železničního muzea.

close Pojizerský Pacifik, malebná lokální trať, táhnoucí se z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. info Zdroj: Petr Holub zoom_in Pojizerský Pacifik, malebná lokální trať, táhnoucí se z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou.

„Společnými silami realizujeme doprovodné sobotní programy, jejichž cílem je nejen rozšíření zážitku o další aktivity, ale také probuzení zájmu návštěvníků o unikátní historickou stanici i celou trať,“ říká k projektu Alena Cejnarová z DMO Krkonoše.

Trať slouží celoročně

Lokálku Pojizerský Pacifik lze využít kdykoliv během roku. Přímo v Martinicích je o víkendech od května do října otevřeno Železniční muzeum. K procházkám láká naučná stezka Nádraží Martinice, která provede kolem celého areálu. A zabaví se i nejmladší z cestujících.

„Pro děti jsme připravili dobrodružnou hru do vlaku. Je navíc zapojena do hry Pohádkové Krkonoše, a tak vybízí i k dalšímu putování po Krkonoších. Pro pěší turisty jsme zpracovali nabídku výletů z jednotlivých stanic na trati, různé délky a náročnosti,“ doplňuje Cejnarová.

Dotazníkové šetření je podkladem pro další posun

Po dva víkendy probíhalo během nostalgických jízd přímo na stanici v Martinicích dotazníkové šetření. Respondenti měli možnost vyjádřit svou celkovou spokojenost s akcí, ale také s dalšími oblastmi zájmu, jako je doprovodný program, infrastruktura či občerstvení.

Z výsledků vyplývá, že akce jsou komplexně hodnoceny velice pozitivně (známka 1,3 z 5, známkovalo se jako ve škole). Velká skupina účastníků se na akci vrací opakovaně (33 %) a plánuje v tom pokračovat i v budoucnu.

Rezidenti trať rádi využívají k výletům (45 %) a oceňují krásné výhledy z okna vlaku i možnost objevit zajímavá místa v jejím okolí.

Nejčastější skupinou návštěvníků jsou rodiny s dětmi (57 %), které Krkonoše pravidelně navštěvují. O popularitě akce vypovídá také fakt, že třetina respondentů přijela do Krkonoš cíleně pouze za nostalgickými jízdami.

close Pojizerský Pacifik, malebná lokální trať, táhnoucí se z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. info Zdroj: Miloš Šálek zoom_in Hurvínek v Martinicích.

„Nostalgické jízdy a navazující program vnímáme jako příležitost k další popularizaci lokálky i turistické oblasti. Každý turista či výletník, který na akci do Krkonoš přijede, je díky multiplikačnímu efektu ekonomickým přínosem pro celý region,“ vysvětluje Cejnarová.

Je zřejmé, že prezentace trati jako jednoho ze stěžejních turistických produktů DMO Krkonoše dává smysl. Trať provází i méně známými a turisticky exponovanými lokalitami a je alternativou osobní automobilové dopravy.