"Led se zřítil na koleje nedaleko zastávky v Jiřetíně pod Bukovou, osobní vlak ale stihl před masou ledu zastavit," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Dopravu na trati zajišťují autobusy nemohou ale zajet k zastávce Tanvaldský Špičák, náhradní zastávka je u Pošty v Albrechticích v Jizerských horách.


Není to poprvé, co je letos v zimě kvůli ledu trať uzavřena. Zhruba pětikilometrová trať vede úzkými údolími, uzavřena musela být z bezpečnostních důvodů už o Vánocích právě kvůli ledovým převisům. Velmi rychle se tehdy ale podařilo led odstranit. Stejný úkol čeká na pracovníky správy železniční dopravní cesty i nyní. Vypravit se tam však mohou až za světla. S obnovením provozu se tak nepočítá dříve než ve středu.


Teploty v Libereckém kraji se v podvečer pohybovaly od jednoho do tří stupňů nad nulou. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, na silnicích nižších tříd leží zbytky rozbředlého sněhu. Se zvýšenou pozorností by měli jezdit motoristé v horských oblastech a na silnicích nižších tříd, kde je ujetá zledovatělá vrstva sněhu a tvoří se vyjeté koleje.

Ze Smržovky do Josefova Dolu na Jablonecku začaly po poledni znovu jezdit vlaky. Jizerskohorskou trať v úterý zablokoval ledový masiv, který se uvolnil ze skal a zasypal koleje nedaleko zastávky v Jiřetíně pod Bukovou. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty tam proto dopoledne preventivně odstranili všechny ledové převisy, které vlivem oblevy kolem tratě vznikly.