Pondělí

20.00. Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku. Většina toků během dne výrazně opadla, druhý povodňový stupeň platí ještě na Ploučnici v České Lípě, na ostatních místech jsou už jen jedničky.

14:34. Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na dvou tocích - na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku a Panenském potoce v Pertolticích na Českolipsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ještě ráno platil třetí povodňový stupeň i na Ploučnici, její hladina ale pomalu klesá a v Mimoni a České Lípě je aktuálně na druhém stupni. Pomalu opadají i další řeky. Voda zalila většinou jen louky a zahrady, největší problémy působí Smědá ve Višňové, řekl dnes ČTK hejtman Martin Půta, který na Frýdlantsko vyrazil.

Višňová byla v pondělí po poledni stále pod vodou11.27. Podle zpravodajů Deníku, kteří jsou na místě, do Višňové míří evakuační vozidlo, další hasiči i obojživelné vozidlo. Situace tak ještě není dobrá.

10.59.  „Žádám obyvatele Libereckého kraje, aby bez výhrad uposlechli pokynů orgánů krizového řízení a velitelů záchranných složek, a umožnili tak bezproblémový průběh záchranných prací," uvedl po jednání hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) s tím, že situace v Libereckém kraji je pod kontrolou orgánu obcí i kraje. Jak dodal, nejhorší situace v kraji je nyní v okolí Višňové a Černous.

Liberecký kraj už také zřídil speciální informační linku pro občany – 485 226 999. Linka bude v provozu 24 hodin denně až do odvolání.

V neděli po 22. hodině vyjelo do Višňové vozidlo hromadného neštěstí liberecké zdravotnické záchranné služby, které je vybaveno veškerým potřebným záchranářským materiálem pro poskytnutí první pomoci. „Máme tam také jednoho lékaře, specialistu na krizové řízení, dva řidiče a dva záchranáře," řekl Deníku ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Posíleny byly také posádky ve Frýdlantském výběžku tak, aby v případě potřeby mohly co nejrychleji a nejúčinněji zasáhnout. „Naši lidé jsou ubytováni u hasičů a situace monitorují," dodal Mackovík.

Své lidi mají v terénu také hasiči. „Vyjeli naši průzkumníci, aby situaci mapovali," sdělil Deník ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský. Nejkritičtější situace je podle něho právě ve Višňové, kde se v důsledku protipovodňové umělé hráze vytvořila laguna. „Jedná se o vodu, která už nemá kam odtékat, protože vše okolo je zcela nasycené. Pokud by se tato hráz protrhla anebo přetekla, voda by zaplavila okolní domy," vysvětlil Hlinovský. Všichni tak s napětím očekávají, kolik ještě spadne dešťových srážek a zde se dál nezvednou hladiny řek a potoků. Hasiči ve Višňové nasadili pásové vozidlo, které se osvědčilo při povodních v roce 2010, aby jím mohli přepravovat případně lidi z ohrožených oblastí.

„Pokud by došlo k vyhlášení evakuace a občané budou opouštět své domovy, je nezbytně nutné, aby před odchodem uzavřeli hlavní přívody elektřiny a plynu. Dále prosím, aby umístili na dveře svých obydlí informaci s místem svého pobytu a kontaktem na sebe. Usnadní tak práci záchranářům," upozornil obyvatele hejtman Půta.

Hejtman také varoval všechny hazardéry. „Vyhlášení stavu nouze je přísně zakázáno splouvat řeky a jakkoliv do nich vstupovat," varoval hejtman.

Situaci v terénu monitorují také policisté, kteří dosud podle krajského policejního ředitele Milana Franka museli uzavřít silnice na Českolipsku a voda působí obtíže ještě v Černousích na Frýdlantsku. „Nejhorší situace je asi na Českolipsku v Pertolticích a Žízníkově," doplnil Franko.

V současné době jsou uzavřeny komunikaceIII/2627 Horní Libchava – Volfartice kvůli podemleté a zatopené silnici. Dále III/0353 Černousy – Boleslav, která je zatopena na více místech a komunikace III/2931 Levínská Olešnice, která je díky sesuvu půdy průjezdná pouze částečně. Dále jsou zatopeny také velké liniové stavby (mosty, silnice) v Heřmanicích a Višňové, které se opravují po ničivých povodních ze srpna 2010. Vlaková doprava je omezena pouze na trati 086 z Rýnoltic do Križan, která byla z důvodu sesuvu půdy uzavřena.

Ředitel jabloneckého Povodní Labe Jaroslav Jaroušek Deníku řekl, že se lidé vůbec nemusí obávat přepouštění vody přes přelivy. „Tím, že odpouštíme vodu přes přelivy, využívám bezpečnostního prostoru. Lidé se toho rozhodně nemusí bát," podotkl Jaroušek. Prognózy ve vývoji počasí podle něho nasvědčují tomu, že větší množství srážek spadne ještě ve vyšších horských partiích.

9.05.  Ve Višňové-Předláncích hrozila v noci extrémní povodeň na Smědé, která nastává po dosažení tří metrů, a záchranka do obce preventivně vyslala auto pro hromadná neštěstí. Řeka kulminovala ve 22:00 na 281 centimetrech, ráno v 5:50 byla na 262 centimetrech. "Obec je odříznutá pro osobní dopravu, máme tam deset jednotek," uvedl operační důstojník hasičů.

Třetí stupeň o několik centimetrů přesahuje Ploučnice v Mimoni a Panenský potok v Pertolticích nad Ralskem. Stav ohrožení byl v noci na Ploučnici i ve Stráži pod Ralskem a na potoku Jeřice v Mníšku u Liberce, tam se ale už toky dostaly pod tuto hranici. Stav bdělosti mají na Jizeře a Kamenici na Jablonecku.

Podle policie je kvůli záplavám uzavřen nejen přístup do Višňové ve směru od Předlánců, ale také několik silnic na Českolipsku. Uzavřený je asi čtyřkilometrový úsek od Nové Vsi do Horní Libchavy a bezmála tři kilometry mezi obcemi Heřmaničky a Žizníkov. V České Lípě se vylévá do okolních ulic říčka Šporka. Propadla se i část silnice 9 u Nového Boru. Voda také podemlela část železnice v úseku Křižany - Rynoltice na trati z Liberce do České Lípy. Vlaky tam od Liberce do Jablonného v Podještědí nahradily autobusy.

8.00. Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Labe. Toky sice v noci většinou mírně klesaly, k ránu ale začalo znovu vydatně pršet.

Podle operačního důstojníka pro Liberecký kraj měli hasiči v noci v souvislosti se záplavami jen několik menších zásahů. "Nic nového mimořádného nenastalo," uvedl.

Neděle

20.15. Stupeň ohrožení je na pěti řekách a potocích Libereckého kraje, na Ploučnici, Smědé, Panenském potoce, Jeřici a Ješterce. Několik silnic muselo být uzavřeno, kvůli podemleté železnici nejezdí ani vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Podle meteorologů má nadále pršet. Podle údajů Povodí Labe za posledních 24 hodin napršelo místy v Jizerských horách přes sto milimetrů.

18. 52.  Na třetí stupeň stouply hladiny Ploučnice na Českolipsku a Smědá na Liberecku. Stupeň ohrožení hlásí také Panenský potok na Českolipsku. Stav ohrožení je v Libereckém kraji i na místních potocích a několik silnic muselo být uzavřeno. Po odpoledním jednání krajské povodňové komise to řekl hejtman Martin Půta. "Situaci zatím místní povodňové komise zvládají a žádná nepožádala Liberecký kraj o pomoc," uvedl. Většina vodních nádrží v kraji stále přijímá více vody, než z nich odtéká. Na druhém povodňovém stupni jsou v kraji Ploučnice a Lužická Nisa. Další dvě řeky hlásí první stupeň. Kvůli podemleté trati nejezdí vlaky z Liberce do České Lípy.

15.10 Aktualizace HZS LK1: Od dnešní osmé hodiny ranní byli hasiči voláni k technické pomoci spojené s vydatnými srážkami 31x, od včerejšího dne tak řešili 60 technických událostí. Kromě monitoringu, pytlování a čerpání vody zasahovali také několikrát u popadaných stromů. Například ve 13:27 hodin byli voláni chrastavští hasiči do části obce Dolní Vítkov, kde bylo třeba odstranit zaseklý strom z potoka, který vytvářel v korytě hráz. Kompletně neprůjezdná komunikace byla kvůli spadlému stromu v části obce Dubice na Českolipsku a s odstraněním pomáhali po půl druhé českolipští profesionální hasiči. Pád stromu do komunikace i do drátů elektrického vedení řešili liberečtí profesionálové na silnici z Bílého Kostela nad Nisou směrem na Václavice.
Profesionální i dobrovolní hasiči nadále provádějí monitoring vodních toků. Během dne tak byly povolány například jednotky Jablonného v Podještědí, Mníšku, Chotyně, Raspenavy, Stráže nad Nisou, Liberce - Růžodolu I či Liberec - Krásné Studánky. Druhý stupeň povodňové aktivity je stále na Jeřici v Mníšku a Lužické Nise v Hrádku nad Nisou.

14.10. V Libereckém kraji stále vydatně prší. Třetího povodňového stupně dosáhl Panenský potok v Pertolticích. Hladina je tam na 184 centimetrech. Na druhém povodňovém stupni jsou Ploučnice, Lužická Nisa a Jeřice. Další tři řeky v Libereckém kraji hlásí první povodňový stupeň.

Srážky na území ČR v neděli.

Vydatně prší během nedělního odpoledne na jihozápadě a jihu Čech. Vydatně pršelo místy během nedělního dopoledne – za posledních 6 hodin spadlo v Temelíně 18 mm, v Karlových Varech 15 mm, v Praze 13 mm, v Liberci 16 mm. Vydatné srážky budou slábnout během noci na pondělí. ZDROJ METEOPRESS ONLINE

14.00 - O deset centimetrů se zvedla řeka Jeřice v Chrastavě. Hladina překročila jeden metr, což znamenalo vyhlášení druhého povodňového stavu. Řeka i přesto zůstávala v korytě.
„Zájemcům jsme preventivně rozdali pytle s pískem. Nicméně do nedělní druhé hodiny odpolední se voda nedostala do domů a zaplavila maximálně sklepy. Hasiči se celou dobu starali o to, aby nic nebránilo průtoku. Z toho důvodu jsme nechali zvednou mobilní lávky," poznamenal starosta města Michael Canov.

13.1O - Český červený kříž Jablonec mobilizuje síly a mapuje možnosti dobrovolníků. "Rádi bychom nabídli naši pomoc oblastem, které jsou postiženy velkou vodou a jsou v pohotovosti, včetně HZS. Proto prosím o zprávu, pokud by bylo potřeba vyrazit do terénu, kdo je schopen a ochoten vyrazit, dále místo a možnost dopravního prostředku (auto). Pokud máte spojení s oblastmi, kde je zvýšené ohrožení a máte osobní možnost se spojit se zasahujícími orgány, klidně je můžete také oslovit za nás, myslím si, že jsme za jedno, když řeknu, že rádi pomůžeme tam, kde nás bude potřeba a kde budeme moci pomoci…," vzkazuje ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK Kateřina Havlová.
SMS s informací o možnostech pomoci stačí jen krátce na telefon 732 542 934: Jméno, příjmení, adresa a druh pomoci, u vozu počet volných míst.

13.00 - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta svolává na 14.00 zasedání Krajské povodňové komise.

12.05 - JEŠTĚDSKÝ POTOK - KŘIŽANY - Podle hlášení staorsty Václava Honsejka v 12.05 bylo na vodním toku Ještědského potoka v profilu most u Dvořáků dosaženo hodnot výšky mostovky (mostovka již vodu nepobírá), která odpovídá 3. stupni povodňové aktivity - stav pohotovosti.

12.01 - JEŘICE - CHRASTAVA - podle stavu vodoměru v 11.40 bylo na vodním toku Jeřice v profilu Chrastava dosaženo hodnot výšky hladiny 100 cm, která odpovídá 2. stupni povodňové aktivity - stav pohotovosti.

12.00 - HZS LK Informuje: I nadále platí výstraha ČHMÚ pro Liberecký kraj před vydatnými srážkami a z toho vyplývající riziko povodňového ohrožení. Hladiny řek v tuto chvíli opět stoupají na Českolipsku. Řeka Ploučnice je stále na 2. SPA a pomalu se blíží jak ve Stráži pod Ralskem tak Mimoni ke třetímu. Třetího stupně bylo dosaženo v 11 hodin na Panenském potoce v Pertolticích. Lidé bydlící poblíž vodních toků by tak měli být stále ve střehu a mít připravený jednoduchý „plán pro povodeň".

Doporučujeme:
• sledovat předpověď počasí a další vývoj na vodním toku
• mít v dosahu komunikační prostředky, nabitý mobil, příp. rezervní nabitou baterii
• mít dostatek balené pitné vody, alespoň na dva dny
• zajistit si potraviny, které mohu připravit i bez dodávky elektrické energie
• připravit si evakuační zavazadlo, ve kterém budou důležité osobní doklady, finanční hotovost, léky a zdravotnické pomůcky, náhradní oděv
• zkontrolovat si funkčnost svého auta a dostatek pohonných hmot ve vozidle
• znát cesty pro bezpečné opuštění ohrožené oblasti, nejlépe více variant
• mít promyšlené nezbytné kroky po povodni

Stav na Jizeře v Železném Brodě.

Jizera v Železném Brodě

11.00 - Višňová - místní obyvatelé se obávali velké vody, která se krajem přehnala v roce 2010. Voda se nyní rozlévá pouze do luk a strání.

10.00 - Situace je špatná na řadě míst republiky. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru rozhodlo o zahájení ústřední koordinace záchranných a likvidačních prací. To znamená, že využívají data s přehledem zásahů a dostupných sil a prostředků v celé ČR a jsou schopni přesouvat profesionální jednotky HZS do míst, kde jsou nejvíc potřeba.

"U nás zatím čekáme největší problémy na severu - Smědá v oblasti Předlánce by měla nastoupat možná i o další metr. Kulminace pravděpodobně v pondělí. Hodně se čerpá a odstraňují spadané stromy po celém kraji," informoval Roman Hlinovský, šéf krajských hasičů.

9.40 - PANENSKÝ POTOK - JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ - komise vyhlásila stav ohrožení.

9.00 - Hlášení z Hasičského záchranného sboru LK o velké vodě v kraji:  V souvislosti s velkou vodou řešili hasiči v Libereckém kraji od soboty do nedělního rána více než 35 událostí. Z toho nejvíce (16) se jich stalo na Českolipsku, kde hasiči již od odpoledne řešili ucpané propustky a prováděli pytlování například kolem potoka protékajícího Novým Oldřichovem. Na nohou tak byly dobrovolné jednotky Nového Oldřichova, Kamenického Šenova, Kravař či Nového Boru.  Vydatné srážky potrápily také obce v povodí Smědé, kde byl v Předáncích vyhlášen kolem půlnoci 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči v Předáncích a Višňové provedli protipovodňová opatření. Hladina Smědé kulminovala o 2. hodině ranní, v době vydání zprávy je zde 2. stupeň povodňové aktivity a dle údajů Povodí Labe voda nadále klesá.     Na řece Jizeře byl dosažen 3. SPA pouze v Jablonci nad Jizerou mezi jednou a třetí hodinou ranní. V Semilech zasahovali profesionální hasiči ve 2:37 hodin, kdy ukotvovali na Jizeře  plovoucí pracovní plošinu sestavenou z pontonů a lešení, která by při dalším vzestupu hladiny hrozila možným poškozením tamní lávky.    Také v Železném Brodě byla svolána povodňová komise obce. Ta stanovila opatření, že při  stavu 350 cm bude provedeno pytlování propustků a problémových částí obce, kde by docházelo k vylití řeky z koryta a zaplavení rodinných a byt. domů. Hladina řeky Jizery zde nakonec kulminovala po třetí hodině ranní na hodnotě 330 cm. Nejblíže k řece položená místa jako tábořiště ve Splzově nebo kemp v Malé Skále byla preventivně evakuována. Informovala Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS LK.

O SITUACI NA LABI V SOUSEDNÍM ÚSTECKÉM KRAJI čtěte ZDE

5.00 - Hladiny řek v celém kraji začínají klesat. Na Smědé v Předláncích už není vyhlášen stav ohrožené.

3.00 - řeka JIZERA - Železný Brod - Povodňová komise se sešla po třetí hodině ráno. Byl dosažen 2 stupeň povodňové aktivity, tj. pohotovostní. "Zdá se ale, že situace se prozatím zklidňuje. Jizera kulminovala okolo 330 cm asi hodinu," s přáním klidné neděle informoval starosta Železného Brodu André Jakubička.

1.30 řeka JIZERA -bJABLONEC NAD JIZEROU - 3. STUPEŇ (ohrožení) - 215 centimetrů,  průtok 97.9 kubických metrů

00.30 - Aktuálně vyjíždí Jednotka sboru dobrovolných hasičů Nové Město pod Smrkem - Ludvíkov na Liberecku do Višňové na Frýdlantsku, kde bude provádět monitoring stavu vody, pytlování a stavění hrází.

00.20 řeka SMĚDÁ - FRÝDLANTSKO/Předlánce - 3. STUPEŇ (ohrožení) - 268 centimetrů, průtok 69 metrů kubických

Sobota

Situace v Libereckém kraji v sobotu 1. 6. ve 23.20

Situace v Libereckém kraji v sobotu 1. 6. 2013 ve 23.20

23.20 - řeka SMĚDÁ - FRÝDLANTSKO/Předlánce - 3. STUPEŇ (ohrožení) - 246 centimetrů, průtok 52 metrů kubických

23.10 - řeka Ploučnice - MIMOŇ - 2. STUPEŇ - 123 centrimetrů, průtok 22.3 metrů kubických

23.10 - řeka SMĚDÁ - FRÝDLANT/Předlánce - 3. STUPEŇ (ohrožení) - 242 centimetrů, průtok 49.5 metrů kubických

23.00 - řeka Ploučnice - STRÁŽ POD RALSKEM - 2. STUPEŇ - 142 centimetrů, průtok 13 metrů kubických

22.00 - CHRASTAVA - Z preventivních důvodů hasiči na pokyn starosty Chrastavy zvedají všechny čtyři zvedací lávky. Jedná se o preventivní akt (v tuto chvíli není dosažen ani na Jeřici ani na Lužické Nise ani první povodňový stupeň), nicméně pokud by se v noci či v neděli situace zhoršila, museli by se hasiči věnovat jiným činnostem. Dle situace pravděpodobně v pondělí se lávky opět vrátí do původního stavu.

Je připraveno preventivně cca tisíc pytlů s pískem v technických službách. Pokud by se někdo z občanů Chrastvy chtěl preventivně již nyní zásobit, nechť kontaktuje pana Petra Bezvodu na 721583374.

20.00

Ploučnice 2. stupeň.  "… sleduji vše do rána, jsem ve spojení s hasiči a starostou Osečné…kontrolujeme hlavně prostor mezi Osečnou - Chrastnou - Břevništěm - Útěchovicemi…, Hamerské jezero, které bylo v minulých dnech kvůli hlášené velké vodě odpouštěno zatím stále na bezpečnostním přelivu odolává ale když jsme viděl před hodinou, co se k nám valí přes Chrastenský vodopád tak si mylsím, že bude všechno jinak ale potřebujeme ochránit hlavně domy v Břevništi a v Útěchovicích…" píše na facebookových stránkách Hamr na Jezeře starosta. Nápor kulminační vlny na hrázi očekává kolem půlnoci.

19.00

Druhého povodňového stupně dosáhly během soboty tři toky v kraji. Na dalších čtyřech místech je první povodňový stav. Hladiny řek mají stoupat i během noci. Na Liberecku se zvedá Jeřice a Smědá.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

Bezpečnostní přeliv Hamerského jezera zatím vzhledem ke včasnému odpouštění vody odolává…stav 1.6.2013 v 18 hodin

Bezpečnostní přeliv Hamerského jezera v 18 hodin.

Hladina řeky Ploučnice překročila úroveň druhého povodňového stupně na vodočtech v Mimoni a Stráži pod Ralskem po osmé hodině večerní. Například ve Stráži ještě dnes v poledne byla výška hladiny poloviční než 133 centimetrů naměřených v 18:40. Znovu stoupá i Panenský potok v Pertolticích, který byl na prvním povodňovém stupni už v pátek, ale dnes v 5:00 hladina klesla pod tuto úroveň. Před desátou hodinou večerní stoupla hladina Šmědé v Předláncích na druhý povodňový stupeň. Tomu se přibližuje i Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou.

Stoupá i hladina Jeřice v Chrastavě na Liberecku. V sobotu v 8:00 ráno byla hladina na 41 centimetrech, v 18:40 ukázal vodočet 94 centimetrů. Problémy dělá počasí i řidičům, neprojedou zatím například Chotyní na Liberecku, kde spadl strom na silnici a strhl s sebou elektrické vedení. Na Českolipsku jsou zase zaplavené některé silnici, například u Horní Libchavy a na výjezdu z Volfartic.