Kvůli lepším sněhovým podmínkám se letos závodí na lyžařském vleku Filip. Kromě místa závodů a jedné disciplíny zůstává vše při starém. Každý zájemce v dobovém obleku a s patřičným vybavením, který si chce zazávodit, se musí registrovat mezi v půlhodině po poledni.

„Letos naši akci doprovází vpravdě olympijská atmosféra. Setkáváme se na lyžnících potřiadvacáté a třiadvacáté jsou i Zimní olympijské hry v Jižní Koreji,“ srovnává obě akce s nadsázkou smržovský starosta Marek Hotovec a dodává: „Náš rozpočet je sice nepatrně nižší, než jaký má olympiáda, ale výkony budou určitě úctyhodné a atmosféra perfektní.“

Lyžování v Loužnici.
Jak jsme žili v Československu: Loužnice a její lyžníci

Areál lyžařského vleku umožní lyžnicím a lyžníkům vyvézt se na kopec pomocí lanovky, zahřívací disciplínou pak bude krasojízda do poloviny sjezdovky. Zde se všichni seřadí a absolvují paraslalom. Kvůli absenci protisvahu potom nepojedou sjezd na dojezd, ale roztáhnou si plicní sklípky při sjezdu s následným výběhem zpět na start.

Zakončení bude tradičně patřit hup-skok-letu. „Tato disciplína je z praktického důvodu zařazena na samý závěr soutěží ubývá při ní jak vybavení, tak i závodníci,“ říká s úsměvem Marek Hotovec, který se Lyžníků každoročně účastní také coby závodník. Jeho kreace jsou nezapomenutelné.

Tradiční sjezd smržovských lyžníků proběhl letos již po dvaadvcáté.
OBRAZEM: Doboví lyžníci závodili na Smržovce

Vyhlášení výsledků a slavnostní ceremoniál se uskuteční od 17 hodin v Parkhotelu. Jako praví olympionici si vítězové přeberou ceny za zvuků hudby, kterou i po celý zbytek večera obstará kapela Depozit. „Slavnostní večer v Parkhotelu láká k posezení a zábavě nejen účastníky sportovních klání, ale i všechny příznivce Lyžníků, kteří se třeba na Filipa nedostanou,“ zve Magda Rajtarová ze smržovského kulturního střediska.

Kdo se o historii lyžování zajímá hlouběji, neměl by si nechat ujít další zajímavost v regionu. V sobotu se také od 9 do 11 hodin mimořádně otevře Lyžnické muzeum ve Schowankově vile v nedalekém Jiřetíně. Malé dějiny lyžování tu návštěvníci mají jako na dlani. 

Vydávání startovních balíčků na Jizerskou 50, závod v klasickém lyžování ze seriálu dálkových běhů Ski Classics, začalo 15. února v obchodním centru Nisa v Liberci.
FOTO, VIDEO: Bedřichov praská ve švech. Startuje Jizerská 50, bude i ohňostroj