„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.“ V minulých letech se koleda nesla napříč ulicemi díky dobrovolníkům v kostýmech, kteří vybírali příspěvky do zapečetěných kasiček a navštíveným domům požehnali nápisem K+M+B. Kolednické skupinky do ulic letos nevyjdou, Tříkrálová sbírka se přesunula do virtuálního světa. Opět se zapojily liberecká i českolipská charita.

Tradiční akce bude probíhat do 24. ledna. Novinkou je on-line koleda, kdy šíření radostné zvěsti bude probíhat pouze virtuálně. „Pokusíme se návštěvníkům zprostředkovat stejný zážitek, jako když koledníci zazvoní u jejich dveří. Proběhne koleda, dárci budou moci přispět libovolnou částkou a přijmout požehnání,“ přiblížila novou podobu sbírky pracovnice Diecézní charity Litoměřice Eva Hadašová.

Cíl a motto sbírky zůstávají stejné – pomoc nemocným a potřebným lidem v nouzi. Zájemci mohou zaslat příspěvek na účet 66008822/0800 a vybrat si variabilní symbol pro konkrétní charitu.

Druhou možností je přispět on-line na stránce www.trikralovasbirka.cz. „V prvním kroku si dárci vyberou částku a poté i konkrétní organizaci. Pokud nechají pole prázdné nebo si nevyberou, příspěvek se rozdělí mezi všechny charity,“ popsala princip hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky Gabriela Víšová.

Farní charita Česká Lípa nabízí možnost zaslání kalendářů, posvěcené křídy či osobní návštěvy a požehnání prostor dárců. Zároveň se snaží domluvit s městskými a obecními úřady, že budou kasičky i křídy a další malé dárečky umístěné na podatelnách. „Ta změna je velká. Každoročně se lidé na koledníčky těší, čekají na setkání s nimi a zároveň na požehnání svých domovů, obchodů, firem, kanceláří, škol a v neposlední řadě také kostelů,“ upřesnila Pavla Bratršovská z českolipské charity.

Přesto není podle ní důvod propadat chmurám. Věří, že letošní ročník osloví nejen pravidelné dárce, ale i úplně nové. „Doufám, že lidé budou stejně štědří a třeba i štědřejší než v minulých ročnících,“ dodala. S jejími slovy souhlasí i ředitel Oblastní charity Liberec František Sehoř. „Nemám obavu, že by byli dárci méně štědří. Spíš se obávám, že si mnoho z nich neporadí s on-line koledou, zejména dárci seniorského věku,“ podotkl.

Výtěžek poputuje na projekt českolipské charity Sociální automobil, který od roku 2007 vozí handicapované děti do škol i z nich na Českolipsku a Novoborsku. Peníze využijí na provoz dvou tranzitních vozů. „Přejeme si, abychom v letošním roce i přes nepříznivou situaci mohli pomáhat těmito svozy rodičům a dětem,“ dodala Bratršovská. Loni se podařilo vykoledovat rekordní částku 207 767 korun, kterou by opět rádi překonali. Přidělený variabilní symbol pro Českou Lípu je 7770411.

Dárci upřednostňující Oblastní charitu Liberec si mohou vybrat z několika záměrů, které svým příspěvkem podpoří. Ať už se jedná o azylové domovy pro matky s dětmi, Domov pokojného stáří, Hospic sv. Zdislavy, či Středisko Naděje. „Zájemci mohou přispět do on-line kasičky na konkrétní účel, který pomůže v Liberci a okolí. Při odesílání platby stačí použít přidělený variabilní symbol. Díky tomu se jejich dar dostane právě tam, kam patří,“ zdůraznil Sehoř.

Tradiční Tříkrálový koncert proběhne tento rok bez přítomnosti publika, a to v neděli 10. ledna od 18 hodin. Role moderátorů se chopili Martina Kociánová a Jan Čenský a bude ho vysílat Česká televize.

Konkrétní záměr: Variabilní symbol
Oblastní charita Liberec - Domovy pro matky s dětmi v tísni, Charitní šatník: 777046001
Oblastní charita Liberec - Domov pokojného stáří – Domov sv. Vavřince: 777046002
Hospic sv. Zdislavy: 777046344
Občanské sdružení Hrádek n. N. - Ostrov života z.s.: 777046334
Centrum Lira, z.ú.: 777046343
Středisko Naděje – Terénní program Jablonec n./N.: 777046601
Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba Liberec: 777046373
Projekt Adopce na dálku: 777046348
Domov pro seniory – Domov u Spasitele: 777046401