Medaile a květina? Nuda. Nejúspěšnější lyžaři na mistrovství světa v Liberci si odnesou ze stupní vítězů hlavně nádhernou trofej z českého křišťálu. Ta je inspirována českým kubismem. Pro lyžaře jsou připraveny dvě varianty. Mistr světa získá trofej vysokou 32,5 cm, sportovci na druhém až šestém místě o jedenáct centimetrů menší. Trofeje zhotovila společnost Preciosa, která je národním partnerem světového šampionátu.

Největším lákadlem bude bezesporu vystoupení legendární hardrockové formace Deep Purple během slavnostního zahájení šampionátu v liberecké Tipsport areně.

„Věřím, že Deep Purple, kteří už jednou Tipsport arenu vyprodali, budou mít i během zahajovacího ceremoniálu velký úspěch,“ řekla Deníku Kateřina Neumannová.

Je nutné podotknout, že Deep Purple stále drží rekord v počtu diváků liberecké Tipsport areny. Kromě legendy světového rocku se ale diváci dočkají také dalších zpěváků a skupin.

„Obecně lze říci, že každý den bude v Liberci minimálně jeden koncert. Vždy během slavnostního předávání medailí na náměstí Dr. Edvarda Beneše bude před a po předávání hudební vystoupení,“ doplnila Kateřina Neumannová.

Jak sama připomněla, podobně pojaté zahájení mistrovství světa v klasickém lyžování není obvyklé. Diváci se tak v Liberci dočkají zahájení, na jaké jsou zvyklí spíše z Olympijských her.

Zahajovací ceremoniál nese název Bílá noc. Ve dvacet hodin bude šampionát v Tipsport aréně slavnostně zahájen, hned poté začne koncert Deep Purple. Vstupenky na zahajovací ceremoniál bude možné koupit během následujících dní v síti prodejen TicketPro. Téměř každý den se také budou konat tematické dny.

Během nich budou mít návštěvníci příležitost setkat se s kulturou například Itálie, Norska, anebo Slovenska. Právě ve Slovenský den bude velkým lákadlem vystoupení skupiny Elán.

Organizační výbor chystá v areálech na Ještědu i ve Vesci divácké fanzóny, v nichž také nebude vedle občerstvení hudební produkce chybět. Téměř každý den se pak budou konat koncerty českých hvězd na hlavním libereckém náměstí, kde se budou odehrávat medailové ceremoniály.

„Slavnostní zakončení se odehraje v areálu ve Vesci záhy po skončení posledního závodu na padesát kilometrů. Šéf FIS Gian Franco Kasper ukončí mistrovství, bude spuštěna vlajka a štafetu převezme norské Oslo,“ doplnila Kateřina Neumannová.