„Pohádkové knížky pana Drdy miluji už od dětství,“ říká Zdeněk Troška a dodává: „Dokonce se přiznám ke zločinu. V šesti letech, když jsem byl na táboře na Kubově Huti u Vimperka, kde moje maminka pracovala jako zdravotní sestra, jsem si knížku České pohádky od Drdy celé dva měsíce četl, a tak jsem si ji zamiloval, že jsem si ji strčil do kufříčku a ukradl. Odvezl jsem si ji domů. Dostal jsem řezec, samozřejmě. Nicméně si myslím, že jsem tento zločin již odčinil tím, že jsem z této knížky natočil už dvě pohádky a teď točím třetí,“ svěřil se Troška.
Nejkrásnější hádanka je pohádka, která se přiklání k laskavé poetice s jemným humorem, kterým se vyznačují všechny pohádky Jana Drdy.
Štáb začal natáčet v okolí Hluboké, ve staré oboře v jižních Čechách, po Sychrově se přestěhujeme na zámek Žleby a spojením obou zámků vznikne pohádkový královský zámek. „Poté budeme natáčet na statku v Třebízi u Slaného a na zřícenině hradu Kostomlaty pod Milešovkou, kde bydlí loupežníci,“ dodává režisér.
V hlavních rolích uvidí diváci například Jana Dolanského, Miroslava Táborského, Ladislava Potměšila, Táňu Medveckou, Veroniku Kubařovou, Táňu Krchovovou nebo Mirka Hraběte.
„Obsadil jsem hodně lidí z plzeňského divadla Pluto v čele s Pavlem Kikinčukem, kterého jsem před lety objevil v komedii Slunce, seno, jahody,“ vysvětlil Zdeněk Troška.
Film dokončí na konci letošního roku a jeho premiéru předpokládají na 28. února.
„Máme naplánováno 39 natáčecích dní, přesouváme se do 6 lokalit. Vzhledem k tomu, že pohádka je výpravná a natáčení probíhá z 85% v exteriérech, jsme závislí na počasí. Denně sledujeme předpověď,“ informovala vedoucí produkce Hana Štefanová. Filmový štáb čítá 55 členů. Kostýmy navrhl Jan Růžička, skvělou práci odvádí umělecká maskérka Jiřina Pahlerová, kameramanem je David Ployhar. Pohádka vzniká v produkci Studia Barrandov a její rozpočet je prozatím stanoven na třicet čtyři miliony korun. Vznik filmu podpořil také Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.