Každý, kdo o to požádá, dostane zdarma nádoby na tyto druhy odpadu do zápůjčky. Lidé budou tedy moci třídit odpady v pohodlí domova, aniž by je poté museli nosit na sběrná místa. Důvodem pro změnu je fakt, že v budoucnu bude vyšší míra třídění odpadu nutností pro každého. Občané budou muset kvalitně vytřídit odpad, který produkují, jinak budou muset více platit. Řešením je právě svoz „od domu“ pomocí 240 litrových nádob, které město zapůjčí.

Stávající svěrná místa nejsou schopná pojmout veškerý vytříděný odpad, aniž by bylo nutné navyšovat počet kontejnerů nebo četnost jejich svozu. Pro umístění nových kontejnerů již není místo a častější svoz není možné zajistit, aniž by se neúměrně navýšila cena.

Kolečkové brusle. Ilustrační foto.
Ahoj léto! Příměstské inline tábory v Turnově a Liberci rozjely registrace

Nový systém svozu má posloužit k tomu, aby se množství směsného odpadu snížilo a množství tříděných odpadů naopak vzrostlo. Město již nyní na své odpadové hospodářství doplácí z rozpočtu nemalou částku a pokud se nepodaří snížit množství směsného odpadu, tak tato částka dále poroste. Pak bude nutné navýšit poplatek za odpady. Pokud se Turnovu podaří snížit produkci směsného odpadu, nebude nutné razantně navyšovat místní poplatek.

Město Turnov získalo na nákup dalších popelnic dotaci z Operačního programu Životní prostředí a má tedy finanční prostředky na nádoby pro každého. Bližší informace o projektu včetně toho, jak nádoby do zápůjčky získat, obdrží občané prostřednictvím letáku, který jim bude v dohledné době doručen do schránek.