Zkrátka turisty se to v Dolánkách kolem Jizery jenom hemží. A zvláště teď v létě, kdy voda Jizery láká ke smočení. Přitom ještě před lety se mohly Dolánky chlubit koupalištěm, kde se naučila plavat řada Turnováků. Jenže v roce 2001 zavezly proslulé koupaliště bagry pískem a hlínou a od té doby se lidé mohou koupat jen v řece pod jezem. „Je tady krásně, nádherná krajina. Bohužel, docela to tady smrdí rybinou, takže některé lidi to docela od koupání odradí," popisuje jedna z výletnic Romana Chlumská.

VZNIKNE TAM PŘÍRODNÍ POSILOVNA

Koupaliště se zrušilo poté, co ho rok předtím zaplavily povodně a radnice rozhodla, že už ho nebude opravovat. Teď radnice přišla s vizí na sportovně rekreační areál v oblíbené lokalitě. „Budovat tu znovu koupaliště nemá smysl, když jsme otevřeli nové v Maškově zahradě. Ale chceme mezi malou a velkou Jizerou začlenit některé prvky, které by tak vytvořily ucelený prostor," říká starosta Tomáš Hocke. Podle něj by šlo například o druhou bruslařskou stezku na protilehlém břehu a soustavu posilovacích prvků, které tvoří jakousi přírodní posilovnu. Blíž k řece by pak měli mít lidé přímo v Turnově u Juty, kde se rozšiřuje v rámci protipovodňových opatření koryto.

NEJSTARŠÍ TURNOVSKÁ PLOVÁRNA

„Toho chceme využít a zapojit řeku do dění ve městě. Na začátku opěrné zdi vznikne z obrovských balvanů široké schodiště, které zajistí pohodlný vstup do vody. Koupání v této části Jizery je zachyceno na dobových fotografiích, byla tu nejstarší turnovská plovárna. Na řece byla tehdy umístěna čtyři mola, která umožňovala vstup do řeky. Obdobná situace byla i v prostoru loděnice," poznamenal starosta.