Centrum by to mělo být unikátní, v Libereckém kraji jediné. Z jednoho areálu v části Vestec, v těsném sousedství silnice I/10, by měli vyjíždět policisté, hasiči a zdravotní záchranáři k nehodám. Daleko by to neměli na úseky dálnice D10 mezi Turnovem a Prahou a silnici I/35.

Projekt je připraven kompletně realizovat Liberecký kraj. Ten převzal prvotní plán Hasičského záchranného systému Libereckého kraje (HZS LK). Stávající stanice profesionálních hasičů v Turnově se totiž nachází v záplavové oblasti řeky Jizery. „V praxi to prozatím vždy obnášelo, v případě povodňové předpovědi, stěhování do prostor požární zbrojnice dobrovolných hasičů,“ popsala Lucie Hložková z HZS LK. Již v případě menších povodní je hasičská stanice odříznuta od komunikací.

Postupně se k projektu připojil Liberecký kraj, Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR a město Turnov. „V areálu plánujeme výstavbu nové zbrojnice našich dobrovolných hasičů,“ vysvětlil starosta Turnova Tomáš Hocke.

Prase divoké. Ilustrační foto
V pátek se zcela otevřou lesy u Jablonce. Opatření podle kraje bylo plné chyb

Náklady na vybudování centra jsou odhadnuty na skoro 400 milionů korun. 300 milionů by mělo jít od kraje. Celkem 167 milionů představují náklady na novou základnu hasičů, přes 84 milionů by měla stát základna krajské zdravotnické záchranné služby a bezmála 42 milionů zázemí pro dopravní policii.

Turnov na svá bedra přijal závazek vybudování obslužné komunikace včetně inženýrských sítí za zhruba 10 milionů korun. Dalších 76 milionů by měla stát nová zbrojnice dobrovolných hasičů. V případě optimální situace by výstavba IVC mohla začít v roce 2024.

„O projektu jsme už jednali s generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem, jsme připraveni za jistých podmínek převzít investorství tak, aby projekt pokračoval. Dojednáváme detaily a předpokládám, že do konce prvního čtvrtletí budeme schopni informovat o nějakém dalším postupu," doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hledají se finance

Záměr se poprvé objevil před pěti lety z popudu profesionálních hasičů. V roce 2020 představila firma Profes projekt v prostorách Krajského ředitelství HZS LK zcela nový projekt integrovaného výjezdového centra v Turnově. „Samotnou stavbu bychom chtěli spolufinancovat z IROP v rámci nového projektového období 2021–2027, kde očekáváme výzvu podporující budování infrastruktury,“ přiblížil náměstek krajského ředitele HZS pro úsek ekonomiky a manažer projektu centra Zdeněk Borovička.

Zatím ale není jasné, zda se na projekt podaří získat peníze, protože většina dotací pro IZS skončila v minulém programovacím období. V Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) je teď na tyto projekty výrazně méně peněz.

Ilustrační fotografie
Ceny letí vzhůru. Vodné a stočné poskočilo lidem na Turnovsku o 17 procent

Profesionální hasiči počítají v případě výstavby centra s maximálním počtem 11 příslušníků na směnu. Součástí budovy budou garáže pro mobilní požární techniku, mycí box v samostatné části, věž na sušení hadic a venkovní hřiště pro fyzickou přípravu. Uvnitř budovy budou například špinavé a čisté šatny, kuchyň, učebna pro odbornou přípravu, místnost, posilovna a další. Budova bude dominantou areálu zejména díky své velikosti a poloze ke komunikaci I/10.

Budova Zdravotnické záchranné služby je plánována pro 10 zaměstnanců a 4 výjezdová vozidla. V budově Krajského ředitelství policie Libereckého kraje je počítáno s 21 zaměstnanci a 4 vozidly.