Rekonstrukcí objektu dojde k přesunutí expozice Luminiscence a k rozšíření expozice mineralogie. Do druhého nadzemního podlaží bude umístěn velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením.

Na expozici horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 při expedici pod Huascaránem v Peru.

„Rekonstrukce budovy bude znamenat, že dáváme muzeu další rozměr. Mimo nové expozice vznikne také sál, ve kterém budou probíhat besedy a nejrůznější akce. Po horolezecké expozici, která přilákala, kromě skalních, úplně nové návštěvníky, bude hlavní budova muzea novým impulzem pro jeho rozvoj,“ sdělila náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Vizualizace integrovaného výjezdového centra (IVC) všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS) na okraji Turnova. Vizualizace.
V Turnově má vzniknout integrované výjezdové centrum

Přístupy do expozic v muzeu budou bezbariérové s výjimkou suterénních prostor, u kterých s ohledem na památkovou ochranu stavebních konstrukcí nelze bezbariérový přístup stavebně vyřešit. Součásti zrekonstruovaného objetu budou i konzervátorské dílny. Objekt bude mít novou fasádu včetně oken a vstupních dveří.

„Nyní se prověřuje, zda je možné v muzeu vybudovat nádrže, ve které se zadržuje dešťová voda, a instalovat fotovoltaické panely v souladu s nejnovějšími trendy v boji proti klimatickým změnám,“ doplnila mluvčí krajského úřadu Anna Vašková.