Ačkoli zemědělci pod dohledem obecních úřadů dodržují vyhláškou daná pravidla hnojení, pro obyvatele je občas pobyt v blízkosti hnojeného pole nesnesitelný.
„Copak smrad se ještě dá vydýchat, daleko horší jsou ale mračna much, která se sem kvůli zápachu stahují. Kvůli smradu a hlavně kvůli mouchám se nedá v místnostech větrat, venku se nedá sušit prádlo,“ stěžuje si Dobra Kobzanová, obyvatelka osady Roudný v Karlovicích u Turnova.
Podle ní dokonce museli někteří sousedé evakuovat děti jinam, protože měly kvůli zápachu dýchací potíže. Mouchy vnikající do příbytků zase nenechají obyvatele spát. „Několik dní po sobě jsme se nevyspali, protože nás od pěti ráno budí létající mouchy,“ popsala Kobzanová.

Starostka: Je to vesnický kolorit

Obyvatelé se obrátili na obecní úřad. Ten by měl nad čistotou životního prostředí v obci dohlížet. „Pozvali jsme si zástupce firmy ZEA Sedmihorky, která hospodaří na polích kolem Roudného, Svatoňovic a Blatce. Na veřejném zasedání zastupitelstva vysvětlovali lidem, jak hnojení probíhá, jaké technologické postupy používají a jaký je plán hnojení,“ sdělila Vlasta Špačková, starostka Karlovic. Zemědělci zavážejí na pole kolem Roudného hnůj a dovezený slepičí trus. „Nejedná se o prasečí kejdu ze štěpánovického vepřína,“ podotkla starostka. Obec na dodržování pravidel hnojení dozírá a může při jejich porušení udělit zemědělcům pokutu. „V minulých letech jsme udělili pokutu sto tisíc korun firmě Věma Šťěpánovice právě za nedodržení lhůt pro zaorání kejdy,“ doplnila.
Vyhláška Ministerstva zemědělství nařizuje, aby zemědělci zaorali kejdu či močůvku do 24 hodin po rozvezení, hnůj musejí zaorat do 48 hodin.
„I při dodržení technologie je zápach velmi obtěžující, hlavně v horkých dnech před deštěm,“ uznává starostka. „Je to každoroční kolorit, k životu na vesnici to prostě patří,“ dodává.

Hnojit ano, ale proč ve vedrech?

V polovině července čelil zápachu prasečí kejdy samotný Turnov, vstupní brána do západní části Českého ráje. Turnovská radnice obeslala zemědělskou inspekci i inspekci životního prostředí žádostmi o dohled nad postupem zemědělců.
„Zákon zemědělcům hnojení kejdou umožňuje a je na kontrolách, zda zemědělci dodržují technologický postup. Otázkou však je, zda je nutné kejdu po polích rozvážet zrovna v pětatřicetistupňových vedrech,“ uvedl místostarosta Turnova Aleš Hozdecký.