Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvoří znaky měst z odpadů

Jablonecko, Železný Brod - Čtrnáct škol zJablonecka vytváří znaky měst a obcí.

22.10.2010
SDÍLEJ:

Žáci 7. A ZŠ Pelechovská Železný Brod se znakem města.Foto: Foto Deník/ Jan Sedlák

Papír, sklo, obaly od mléka. Ale i dřívka z nanuků. Z toho všeho se dá vyrobit městský nebo obecní znak. Své o tom vědí na čtrnácti školách na Jablonecku a na stovkách škol po celé republice. Na těch, které se přihlásily do celorepublikové soutěže Znaky měst a obcí.

„Oslovilo nás samo město, i díky tomu, že soutěž pořádá i společnost EKOKOM, se kterou škola spolupracuje i na jiných projektech v oblasti ekologie,“ popsala Eva Halamová, třídní učitelka sedmé třídy Základní školy Pelechovská v Železném Brodě.

Pod jejím vedení tak vznikl znak Železného Brodu. Děti využily zbytků vyřazené tabule, na kterou nalepili obaly od mléka. „To nám usnadnil i fakt, že ve třídě bylo loni dost zlomenin, tak jsme děti nabádali, aby pily mléko,“ pousmála se Halamová.

A jak vytvořit přímo znak? Ze školy musely nejdříve na město požádat o využití znaku. A pak již začali přemýšlet, z čeho znak vytvořit.

Dlouho hledali zajímavý materiál, který přitom ležel přímo před nosem. Železný Brod je přece městem skla. „A tak jsme oslovili jednu z místních firem a ta nám dodala odpadové sklo v různých barvách. Kusy skla jsme pak lepili na připravenou desku,“ vzpomněla učitelka.

Při tom musely děti řešit problém, čím lepit. Drahé stavební lepidlo nefungovalo. Řešení přitom leželo přímo ve školních lavicích. „Překvapivě sklo drželo obyčejným lepidlem. Před tím nám to pořád opadávalo,“ pousmál se Miroslav Farbár, jeden z nejaktivnějších „stavitelů“.

Děti věří, že se svým znakem uspějí nejen v krajském kole, ale i na celorepublikové výstavě v Brně. Již hotové znaky měst si mohou zájemci prohlédnout na stránkách www.znakymestaobci.cz.

Kromě Železného Brodu je tam již vystaven i znak města Jablonec od dětí z MŠ Pampeliška. „Nejprve jsme si předkreslili znak, pak lepili víčka – kmen jabloně, kelímky od kávy roztříhali na kousky a nalepili jako kmen, igelitové pytlíky jsme lepili jako trávu a nebe, korunku jsme vystříhali z kartonů od mléka, nevětší oříšek byl okraj znaku, který jsme nejprve polepili rozstříhanými petlahvemi, ale po uschnutí nám začaly odpadávat, tak jsme je museli přichytit sešívačkou. Myslím, že celkový dojem je perfektní,“ popsala jablonecký znak Barbora Kořínková, vedoucí výtvarného kroužku.

Agentura Dobrý den Pelhřimov a společnost EKO-KOM uspořádaly v roce 2009 akci, v jejímž průběhu bylo vyrobeno výhradně z odpadových materiálů určených ke třídění 34 znaků obcí a měst Kraje Vysočina. Použity byly PET lahve všech typů a barev, víčka PET lahví, igelitové sáčky a tašky, kelímky od jogurtů, polystyrén, nápojové kartóny, papír, sklo, a další. Tato kolekce byla zapsána do České knihy rekordů III.

Letos se uskuteční rekordní pokus o vytvoření světového rekordu v téže „disciplíně“. Vznikne největší galerie znaků měst a obcí České republiky vyrobených z odpadových materiálů.

Autor: Jan Sedlák

22.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Naši prvňáci ze ZŠ Jablonec nad Nisou, Pasířská

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Jablonecka.

Špatný technický stav kamionu se dřevem způsobil havárii

Liberecko – Policisté řešili dopravní nehodu kamionu naloženého dřevem. 

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení