„Jednotlivě víka od kanálů nepřijímáme. Pokud je přiveze firma, musí mít doklad o jejich pořízení,“ uvedl pracovník výkupny surovin v Plavech na Jablonecku. Zákazník by měl vždy při jakémkoliv výkupu předložit občanský průkaz. Pracovník pak jednotlivý druh kovu zváží zvlášť a proplatí.

Existují však „obchodníci“ co v obchodě s barevnými kovy umějí chodit. Například v jablonecké galvanizovně zmizely barevné kovy, a to nejdražší anody, navíc ponořené do kyseliny. Zloděj tedy musel přesně vědět, jak je bezpečně odcizit. Pracovník výkupny sběrny surovin v Plavech potvrdil, že takovéto anody by nikdy nepřijal bez dokladu.

Majitel poškozené firmy je však přesvědčen, že se nejednalo o náhodné zloděje, ale o cílený lup s domluveným následným odběrem. „Ptal jsem se i ve všech sběrnách, jestli tam anody nemají. Neuspěl jsem,“ zmínil majitel firmy.

Aby lidé ochránili svůj majetek, zkoušejí i různé triky. Měděné svody okapů nechávají přetřít. Zloděje pak už méně láká odcizit to, co vypadá jako natřený pozinkovaný plech.

Více čtěte v sobotním vydání jabloneckého Deníku