Kdo procházel ve středu parkem u konečné tramvaje, musel si připadat jako v Jiříkově vidění. Potkal totiž loupežníka Rumcajse i s Mankou, Křemílka s Vochomůrkou, vodníka i krále s královnou. Hlavním důvodem jejich přítomnosti byl Den dětí, který na 1. června připadal.

Na něm se podíleli všichni interní pracovníci Domu dětí a mládeže Vikýř, kteří byli hlavními organizátory této akce. Na holičkách je ovšem nenechali ani externisté a dobrovolníci. „Celkově je tu tým zhruba třiceti lidí," vypočítala Martina Šípková, ředitelka DDM Vikýř.

Přidaly se k nim i další spolky, které v Jablonci působí a baví rodiny s jejich ratolestmi. „Kdo chtěl, mohl si u našeho stánku malovat křídou, někdo si od nás vzal pouze balónek," řekl Jan Štol, který v námořnickém obleku řídil provoz stánku Jablonecké rodiny. Zapojilo se ovšem i Mateřské centrum Jablíčko, stánek v Tyršově parku rozložil Červený kříž nebo Městská policie. Nechyběl ani útulek Dášenka z Lučan.

TANEC, SOUTĚŽ, ZVÍŘATA

Program byl skutečně pestrý a plný originálních aktivit. Dopoledne oslovilo především školní skupiny, ať již předškoláky z mateřinek, tak i žáky ze základních škol. Odpolední část se plně zaměřila na celé rodiny. Osobně dětem přišel popřát k jejich svátku i náměstek primátora Pavel Svoboda.

Kromě jiných úkolů si zkusil kolem krku dát i čtyřicetikilovou krajtu. „Kupodivu nebyla slizká, ani studená, pouze velmi těžká," pochlubil se.

Ocenil také práci všech, kteří se dni dětí podíleli a poděkoval jim za jejich práci. „Takovou třešničkou bylo i počasí, které, až na chvilkovou průtrž, vyšlo na jedničku," dodal na závěr.

V parku se přitom Den dětí uskutečnil poprvé. Předtím jej Vikýř pořádal v prostorách domu dětí a mládeže. Po letošním úspěchu je však pravděpodobné, že se tato akce přesune do Tyršova parku nastálo.