Letecká kolize, která se ve čtvrtek po poledni odehrála nedaleko Frýdštejna na Jablonecku, skončila naštěstí jen škodou na zničeném větroni. Poškozený stroj se zřídil na zem, jeho pilot předtím duchapřítomně vykopl kabinu a vyskočil s padákem.

„Oba stroje se do vzduchu dostaly z letiště Hodkovice nad Mohelkou,“ potvrdila mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Podle pilota Vladimíra Válka nad oblastí Frýdštejna jeho mladý kolega nezvládl manévr.
Přiblížil se příliš ke druhému stroji a křídlem mu urazil výškové kormidlo. Větroň se zřítil po předku k zemi. Zkušený pilot Vladimír Válek může hovořit o tom, že se po druhé narodil. Pravděpodobný viník kolize se vyjadřovat nechtěl.

Nehodu vyšetřuje policie a letecká inspekce. Výsledky budou známy za několik dní.

O tom, že nikdo není zraněn v momentě oznámení na tísňovou linku, neměli záchranáři ani ponětí. „Z Liberce vyletěl vrtulník lokalizovat místo pádu letadla,“ uvedl operační důstojník jabloneckých hasičů. Na místo povolali i dobrovolné jednotky z Frýdštejna a Jenišovic. V záloze čekali připraveni psovodi.

„Naštěstí jsme všechny alarmovali zbytečně, ale byla možnost, že budeme v rojnici prohledávat okolí a hledat zraněného pilota,“ vysvětlil operační důstojník hasičů.

Pilota, který opustil stroj ve vzduchu s padákem, na letiště do Hodkovic odvezli místní chalupáři. Místo uzavřela policie pro vyšetřování.

Loňská kolize skončila tragicky

V troskách větroně zemřel chlapec. Nedaleko obce Záskalí na Liberecku se v podvečer 26. červnence loňského roku srazila dvě lehká letadla. Tři lidé se stihli zachránit a ze strojů vyskočili na padácích. Čtrnáctiletý hoch zahynul v troskách jednoho ze strojů. Členové posádek byli německé národnosti.

Stroje vystartovaly z letiště v Hodkovicích nad Mohelkou. V půl šesté se obě letadla srazila. V každém z větroňů byl instruktor a jeden pasažér. Třem se podařilo s padajících letadel vyskočit. Pouze čtrnáctiletý chlapec zůstal zaklíněný v sedačce. Při dopadu zemřel.

Srážku a následný pád sledovalo několik svědků. Ti ihned informovali ložky Integrovaného záchranného systému. „Na místo nehody byli ihned vysláni profesionální hasiči se členy lezecké skupiny z požární stanice Liberec a dobrovolní hasiči obcí Hodkovice nad Mohelkou, Český Dub a liberecké části Vesec,“ řekla tisková mluvčí HZS LK Iva Michaličková. Téměř okamžitě na místě nalezli dvě osoby, které neutrpěli žádná vážná zranění. Ty ihned odvezly sanitky k ošetření.

Následně začali hasiči pátrat po dalších dvou osobách. Jedna osoba byla nalezena zavěšená na padáku ve stromě ve výšce přibližně osmi metrů.
V té době na místo dorazili i záchranáři Horské služby z oblasti Ještědu. „Volali nám hasiči a ihned po jejich výzvě jsme vyrazili s terénním vozem a speciální technikou,“ řekl člen HS Pavel Horký. Terénní speciál se při záchranné operaci stal neocenitelným pomocníkem. „Místo, kde visel těžce zraněný parašutista, bylo v nepřístupném terénu. Džípem se nám podařilo přivézt zdravotníky na místo včas,“ dodal Pavel Horký.

Hasiči průběžně pátrali po druhém letadle a posledním členovi jedné z posádek. Mladý čtrnáctiletý chlapec byl v troskách letadla mrtvý.
„Chlapec v době nehody seděl na místě pilota a podle všeho neměl pilotní oprávnění,“ řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
„Tuto záležitost jsme nekomentovali a ani nebudeme,“ řekla nejdříve pracovnice letiště v Hodkovicích, která nechtěla zveřejnit své jméno. K jedné záležitosti se ale vyjádřila. „Létat a pilotovat větroně může každý, kdo v kalendářním roce dovrší patnáct let. Stačí mu zdravotní prohlídka,“ dodala pracovnice letiště.
Pilotní průkaz podle ní chlapec nepotřeboval. Instruktor seděl za ním a mohl korigovat všechny jeho úkony. „Tato letadla mají samozřejmě zdvojená řízení,“ dodala.

Okamžitě začalo probíhat intenzivní šetření příčin a okolností střetu. Na místo se dostavili i zástupci letecké inspekce. „Podle zatím předběžných šetření mohlo ke srážce větroňů dojít při provádění akrobatických prvků,“ řekla Vlasta Suchánková.
Nešťastnou událostí se zabývala libererecká služba kriminální policie a vyšetřování. Pro upřesnění příčin letecké havárie a případného zjištění zavinění spáchání trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti byl vypracován Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod znalecký posudek.

Z vyšetřování tragické havárie vyplynulo, že jeden ze strojů narazil do druhého shora. Německý kluzák ASK 21 se střetl s kluzákem Blaník ve chvíli, kdy posádkav ASK prováděla akrobatický manévr a letěla hlavou dolů. ASK ulomil levou polovinou svého křídla většinu ocasních ploch na Blaníku. Potvrdil to Milan Pecník, inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.