Asi se budou muset stěhovat do většího. Novou linku v bývalé prádelně na Žižkově vrchu křtili ani ne před rokem. Už nyní jsou jim prostory malé. Na bio a ještě k tomu léčivé, lidé slyší a na nezájem o produkty, a nejen syroby, si Jan Vokurka, majitel firmy Kitl rozhodně stěžovat nemůže. Před prázdninami vystartovali na trh s další novinkou. Představili ji v úterý na akci s názvem Den otevřených sudů.

V loňském roce se jim díky nové lince podařilo zvýšit produkci na tři sta tisíc lahví, respektive tržbu 18 milionů. „To je o padesát procent v tržbách více než předloni," pochvaluje si majitel s tím, že bez automatické plnicí linky s etiketovacím strojem by se to kapacitně nepodařilo. Stála čtyři miliony korun a přispěly na ni unijní fondy.

Po osmi letech od vzniku firmy je paleta výrobků pestrá. Od prvního medicinálního vína na spaní pod názvem Kitlův Šláftruňk postupně přibyl Životabudič, což je sirup s pěti bylinkami, pak Meducínka s propolisem na posílení imunity, medovina a Životabudič pro muže.

Později začala firma vyrábět sirupy Kitl Syrob z čerstvých bylinek. Ke třem příchutím mátové, bezové a zázvorové přibyla teď novinka grapefruit s dužninou.

Dobrou strategii, vsadit na region, potvrzuje i nespočet ocenění, které už jednotlivé produkty Kitl v různých soutěžích získaly. „Jsme malí a hlásíme se do všech soutěží výrobek roku Libereckého kraje, regionální potravina. Tím, že jsme kvalitní, tak je velká pravděpodobnost úspěchu," vysvětlil Vokurka. A úspěch dají vědět například jako medailičku na etiketu.

Své recepty ale úzkostlivě tají, je to pochopitelné, i když základ například na sirup z bezových květů je vždycky stejný. Ale stačí něčeho malinko přidat a chuť je lepší, výraznější. Dali proto při akci příležitost veřejnosti v soutěži. Kdo doručil dopředu svůj vzorek, mohl bojovat o zajímavou cenu: pět litrů syrobu dle vlastního výběru. Rodinnou vstupenku do Kitlova muzea získal každý soutěžící.

„Bezový sirup je odsud, z Podkrkonoší. Lidé si je tu vaří, doplňují třeba limetkou nebo mátou," vysvětlila Lenka Bártová. V soutěži se sešlo deset vzorků a ne jen z Jablonce, i z Nového Boru či Lázní Bělohrad.

A jak vybrali ten nejlepší? „Sami lidé ochutnávali celý den a svému tipu dali korálek," vysvětlila Bártová. A bylo to těsné, jen o korálek mezi prvními třemi. Vyhrál Svatojánský sirup. A čím byl výjimečný? „Třeba je to tou vodou ze studánky i kostela na Krásné," řekl šťastná výherkyně, která vařila letošní zásobu s kamarádkou. Víc z receptu už je prý tajemství.

Manufaktura Sirupnakopci sro.:
Dívčí běhá po luzích,
rozhodně ne ve kruzích.
Sbírá květy, kořen, list,
nečaruje, buď si jist.
Ví, co dělá tělu dobře,
drtí, máčí, voda už vře.
Láhve plní, stup lepká,
line se tu vůně hebká.
Nyní kvete silný lék,
i čaroděj by se lek.
bílé květy plné pilu,
léčí kašel, mají sílu.

Před bezinkou klekni
a s pokorou smekni.

Vaše Lenka a Lucie :-)