Luxusní čtyřhvězdičkový hotel by měl do konce roku 2013 vyrůst u vodní nádrže Souš. Vzniknout má přestavbou nynějšího Horského hotelu Montanie. Potřebné investice odhaduje majitel na 200 milionů korun.

Projekt bude do značné míry vycházet z vítězného návrhu studentky třetího ročníku Fakulty umění a architektury (FUA) liberecké univerzity Terezy Musilové.

„Návrh novostavby byl předmětem soutěže pro studenty FUA, kterou majitel vypsal v září loňského roku. Účelem soutěže bylo získat nejvhodnější architektonické řešení hotelu se zvláštním zřetelem na krajinné a klimatické podmínky,“ komentovala mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková.

Soutěže se zúčastnilo 18 studentů různých ročníků fakulty z ateliéru profesora Jiřího Suchomela. Studenti se před zahájením svých prací seznámili se zájmy investora a především s tím, že budou navrhovat projekt hotelu, který se nachází v chráněné krajinné oblasti a zároveň v chráněném pásmu zdroje pitné vody. Vodní nádrž Souš je totiž jedinou zásobárnou pitné vody pro Jablonecko.

CHKO i správce vodní nádrže dali hotelu zelenou

Jak zástupci CHKO Jizerské hory, tak Povodí Labe byli i v soutěžní porotě a obě instituce jsou nakloněny tomu, aby hotel tohoto typu mohl u soušské přehrady vzniknout.

„Studenti samozřejmě znali i náš názor, jak by měla stavba vypadat. Nechtěli jsme je nijak omezovat ve tvarech, upozorňovali jsme ale například na výšku hotelu, která by neměla přesáhnout výšku přilehlých stromů,“ uvedla za CHKO Jizerské hory Jana Mejzrová.

Vítězný návrh Terezy Musilové, za který získala autorka od majitele hotelu finanční odměnu sedmdesát pět tisíc korun, počítá s jedním podzemním podlažím a třemi nadzemními, přičemž hotel tvoří jednolitý celek.

Budova by měla nabízet celou řadu sportovních vyžití. „Sportoviště jsem umístila pod úroveň terénu, aby nerušila zahradu. A například vnitřní bazén je navržen tak, že z něj bude vidět jak na přehradu Souš, tak na Jezírko, čím se všechny tři vodní plochy opticky propojí,“ přiblížila autorka. „Exteriéry tvoří materiály, které korespondují s okolní přírodou,“ dodala úspěšná autorka.

Na konečném projektu bude podle Jiřího Suchomela pracovat Tereza Musilová se zkušeným architektem.

Vzhledem ke specifikám území, kde má luxusní horský hotel vzniknout, bude jen proces hodnocení a připomínkování konkrétních studií velmi náročný. „Zřejmě není reálné, že bychom mohli začít stavět dříve než na jaře roku 2012,“ konstatoval majitel hotelu Montanie Jindřich Řehák. Podle Jiřího Suchomela může stavba s ohledem na místní klimatické podmínky trvat až dva roky.

Kolem Souše možná povede in–line dráha

I to je jeden z cílů majitele hotelu Montanie. „Umíme si představit vybudování unikátního profesionálního in–line bruslařského a na zimu běžeckého okruhu. V rámci České republiky by tak vznikl nebývalý sportovně rekreační areál,“ řekl Jindřich Řehák. Délka okruhu, který by v podstatě kopíroval soušskou přehradu, by byla šest kilometrů.

Podle ředitele jabloneckého Povodí Labe Jaroslava Jarouška inlinisté kvalitu vody nemohou narušit. „Jde jen o to, abychom jako správci vodní nádrže měli k přehradě dobrý přístup,“ podotkl Jaroušek. CHKO Jizerské hory bude podle Jany Mejzrové tento záměr ještě projednávat.

Podle starosty Desné Marka Pietera by realizace tohoto projektu nabídla celoroční sportovní vyžití, což by bylo přínosné. „Desná je už dnes velmi oblíbeným místem inlinistů, kteří sem jezdí z Jablonce i Liberce,“ poznamenal Marek Pieter.

Areál hotelu dříve patřil ministerstvu vnitra, které jej využívalo jako rekreační středisko. Loni v létě jej ale v aukci prodalo. „V září jsem hotel převzal v neobyvatelném stavu. Na začátku prosince jsme jej pak otevřeli pro veřejnost,“ připomněl Jindřich Řehák.