Jablonecko/ Nedostatečné finanční ohodnocení pedagogů je hlavním důvodem, proč nejen na Jablonecku učitelé odcházejí ze školství. Mužů učitelů je podstatně méně než žen, jelikož s vysokoškolským diplomem by v jakémkoli jiném zaměstnání obdrželi mnohem vyšší plat.
„Velkou roli v rozhodnutí o odchodu ze školství hraje finanční ohodnocení, protože pedagog dosahuje při psychickém vytížení průměrného platu,“ uvedl ředitel Střední školy řemesel a služeb v Jablonci František Lufinka.
I v základních školách mají značnou převahu ženy. Na devíti jabloneckých základních školách vyučuje dvě stě čtrnáct učitelů. Z toho je přibližně jen třetina mužů. Na některých školách se však jejich počet ani jedné třetině neblíží.
Přestože se řada mužů v mládí rozhodne věnovat se kantorské dráze, jen malá hrstka jich nastoupí do hlavního pracovního poměru. U těch, co nastoupí, pak netrvá často dlouho, než odejdou.
„Ve škole jsem měl celoroční praxi. O nástupu na hlavní pracovní poměr jsem ani neuvažoval, jelikož učitelé mají nízký plat a řada z nich musí vykonávat značnou část přípravy doma. Tu ovšem už nikdo neocení,“ řekl Jakub Kadečka, současný tiskový mluvčí libereckého Babylonu.
Mužů z řad učitelů se také více dotýká fakt, že za jejich vysokoškolské vzdělání dostávají ve školství poměrně nižší plat.
„Za sedmadvacet let, kdy působím ve školství, nastoupilo z praxe řádově dvacet pět učitelů. Pouhých dvacet procent však zůstává. Většinou si to po roce rozmyslí a ze školy odcházejí,“ doplnil František Lufinka s tím, že v současné době z 24 zaměstnanců tvoří do deseti muži.