Nedostatečný počet finančních prostředků na platy učitelů, školní pomůcky a vybavení škol nebo na další vzdělávání pedagogů. Takový je současný stav ve školách. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství proto vyhlásil stávku učitelů na 4. prosince.
„Chceme uzavřít všechny školy, záleží ovšem na jednotlivém pedagogickém sboru, jak se dohodne. Dvanáct dní před stávkou máme prozatím padesátiprocentní účast škol v Libereckém kraji,“ uvedla předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Alena Losová.
Uzavřením škol chtějí především vyjádřit to, že pokud vláda schválí snižování financí do rozpočtu školství až o pětadvacet procent, budou se muset zapojit i rodiče při pořizování školních pomůcek pro svoje děti.
„Navrhujeme a prosazujeme úpravu rozpočtu kapitoly školství a jako navýšení o tři miliardy, přičemž jedna miliarda by šla na běžné výdaje a zbylé dvě na platy učitelů,“ uvedla Alena Losová s tím, že při šestiprocentní inflaci požadují pouze zachování platu jako v roce 2007. Odboráři tedy nesouhlasí s pouze 1,5 procentním navyšování platu v letech 2008 až 2010. Stávkovat chtějí i některé školy na Jablonecku.

Školám chybějí peníze, zvažují stávku na Jablonecku

Většina škol na Jablonecku stávku zvažuje. „Naše škola stávkovat nebude, protože podle zkušeností jednodenní stávka nic neřeší. Připojíme se však k požadavkům Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Na protest začne 4. prosince výuka v devět hodin. Je však důležité ukázat rodičům, že se jedná o jejich děti,“ upozornil předseda odborové organizace ZŠ Pivovarská s tím, že například z důvodu nedostatku peněz na proškolení pedagogů, pracuje s interaktivní tabulí pět učitelů z patnácti. „Pokud vláda nebude reagovat, půjdeme do neomezené stávky, “dodal.