Zapomeňte na otázky typu, zda vlastníte ledničku či auto.

Naopak si připravte odpověď na to, jestli máte doma počítač s internetem. Nebo žijete-li v registrovaném partnerství (svazek gayů či lesbiček).
Obyvatele České republiky čeká už za měsíc událost letošního roku – začne Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Tisíce sčítacích komisařů začnou od 7. do 26. března roznášet do domácností formuláře: Každý občan dostane zelený Sčítací list osoby. Majitelé a uživatelé bytů dostanou navíc žlutý Bytový list a majitelé či správci domů ještě oranžový Domovní list. Odevzdat se musí vyplněné buď osobně, poštou či pomocí internetu do 14. dubna 2011.

Osudová půlnoc

Takzvaným rozhodným okamžikem, ke kterému by měly platit vámi napsané informace ve formuláři, je půlnoc z 25. na 26. března.
Co přesně to znamená?

Například pokud se vám v ten den narodilo dítě dvě hodiny po půlnoci, tak ještě nebylo v rozhodný okamžik na světě a do sčítání se nepočítá. Pokud se ale narodilo hodinu před půlnocí, tak bylo v rozhodný okamžik mezi námi a je třeba tento údaj do sčítání uvést.

Sčítání lidu a domů se u nás (ale i v celé EU) koná pravidelně jednou za deset let.

I když se může zdát, že jde jen o suchá čísla, opak je pravdou. Vyplnit pravdivě formulář vám za určitých okolností může zachránit dokonce život. Získaná data totiž nepoužívají jenom statistici, ale i hasiči.

„Když hoří bytový dům, potřebujeme se dostat k seznamu lidí, kteří daný objekt obývají. Hlavně v případě, je-li podezření, že v hořícím nebo zakouřeném prostředí mohl někdo zůstat,“ vysvětluje šéf hasičů Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Hrozí i pokuta

Existuje však i celá řada méně „tragických důvodů“, proč vyplnit formulář pravdivě. Podle dat ze sčítání budou starostové a hejtmani objednávat dopravní obslužnost, stavbu domovů pro seniory nebo naopak stavbu školek.

„Data ze sčítání lidu pro nás mají obrovský užitek. Díky nim se totiž dostaneme k podrobným informacím o našem regionu a můžeme je zasadit do časové osy. Budeme sledovat sociální a věkovou strukturu obyvatelstva, počet nezaměstnaných, dojezdové vzdálenosti za prací a do škol,“ říká starosta Semil Jan Farský.

Vůbec poprvé se letos sčítací komisaři zaměří i na bezdomovce. Ti se budou počítat v azylových domech či noclehárnách.

A co hrozí lidem, kteří formuláře nevyplní nebo budou úmyslně lhát? Maximální pokuta je deset tisíc korun, přičemž přesnou výši určuje obec. Při posledním sčítání v roce 2001 se ale řešilo jen 261 takových případů.

Sčítání lidu, domů a bytů 2011.