„Jsem zoufalá. Mám ve sklepě pár metráků uhlí a teď nemohu další sehnat. Všude mě odbudou, že není. Nevím, co budu dělat,“ sdělila Jitka Ondráková z Frýdlantu.

Uhlí totiž opravdu není. Dodavatelé paliv nemají jeho přísun. Navíc nemají ani alternativu, tedy uhelné brikety. „Snažíme se dodávat paliva našim lidem. Ale je to těžké, loni nám touhle dobou přijelo sedm kamionů uhlí za čtrnáct dní. Teď? Za stejnou dobu jeden,“ poznamenal jednatel společnosti Paliva Zásada Miroslav Horák.

Brikety? Ty nejsou skoro vůbec. „Brikety prodávané v Libereckém kraji pocházejí z drtivé většiny z Německa. Tam skončila výrobu kvůli vysokým cenám energií jedna ze dvou největších briketáren, zbytek si Němci nechávají doma. Neplní smlouvy, takovou situaci jsem nikdy nezažil,“ doplnil Horák. Na cenu ještě tlačí i výpadek briket a pelet z Ukrajiny, Ruska a Běloruska.

Nakupují u nás i Poláci

Podobně hovoří prodejci paliv napříč republikou. Liberecký kraj navíc berou útokem Poláci. „Zákazníci z Polska volají a jezdí pořád. Ve většině případů ale odjedou s nepořízenou,“ popsala operátorka společnosti Paliva Stránský a Stránský, která má areály ve Smržovce a Tanvaldu a uhlí zaváží i do Jablonce.

Lidé z Polska denně navštěvují i sklady Uhlířství Frýdlant. „Nestačíme je odhánět. Je to kruté, ale máme okruh svých věrných zákazníků, které musíme zásobit,“ popsala jednatelka společnosti Eva Kohoutková.

Chybí hlavně hnědé uhlí kategorie 2. „Před několika lety lidem dávali dotace na automatické kotle, které zpracovávají hnědé uhlí takzvanou dvojku, tedy drobné kousky. Tohle zboží v podstatě nemáme. Co ti lidé budou dělat? Dnes jsou v koncích,“ doplnila operátorka. Do konce letošního roku chce ale společnost uspokojit všechny zákazníky, kteří podali objednávku. Ten, kdo nechal shánění paliva na podzim, tak s určitostí „ostrouhá“.

Firma Paliva Zásada dokáže uspokojit zákazníky do dvou měsíců. „Tedy pokud budou dodávky alespoň v takovém množství co dnes,“ doplnil Horák.

Velká společnost Paliva Bernat, která má pobočky v Praze, Jičíně, Jilemnici a na Jablonecku třeba na Malé Skále, své zákazníky omezuje. „Uhlí je málo. Abychom vyhověli co nejvíce lidem, snižujeme dodávky. Když si člověk objedná 50 metráků, dodáme mu polovinu. Stejně jako konkurence jsem se s podobným stavem nikdy nesetkal,“ sdělil jednatel firmy Dan Bernat. I sklady Paliv Bernat objíždějí zákazníci z Polska. „Cena uhlí je na polském trhu šíleně vysoká, nemají dodávky z Ruska a Ukrajiny. V Česku cena uhlí také vyskočila, ale stále se drží pod šesti sty korunami za metrák,“ poznamenal Bernat.

Podle mluvčího Severočeských dolů Lukáše Kopeckého stojí za nedostatkem uhlí zvýšená poptávka lidí, která je přiživována strachem z růstu cen energií. „Severočeské uhelné doly jedou od začátku konfliktu na Ukrajině 25 procent nad plán. Lidé se kvůli strachu začali předzásobovat. Například člověk, který dříve bral 50 metráků uhlí, si nyní objednal 200,“ porovnal Kopecký.

Ceny stále rostou

Jestliže cena hnědého uhlí vystoupala letos cirka o 15 až 20 procent, cena uhelných briket vyskočila o více než 50 procent. Navíc nejsou. „Na jaře jsme prodávali metrák briket za méně než šest set. Od léta pak cena neustále stoupala skoro až k tisícovce, a teď prostě nejsou,“ popsal Horák.

Ještě větší skoky zaznamenávají ceny tuhých paliv v obchodních řetězcích. Třeba hobby market OBI už hnědouhelné brikety vůbec nenabízí. Jednoduše proto, že z Německa nepřicházejí. A například patnáctikilový pytel dřevěných pelet, který na jaře stál kolem 150 korun, se nyní prodává za bezmála tři stovky.

Prodejci uhlí nevědí, jaké ceny budou moci nabídnout lidem v příštím roce. „U samotného uhlí nečekáme drastické změny, ceny ale určitě povyrostou. U ceny briket si nedovolím ani spekulovat,“ sdělil Bernat.

Vysoké ceny tuhých paliv predikoval už na začátku letošního léta pro Lidové noviny Marek Řebíček, šéf společnosti Waldera, která vyrábí a prodává dřevní paliva. „Objeví se obrovská poptávka po tuhých palivech, protože lidé se budou snažit koupit cokoliv, co budou moci spálit v krbu nebo v nějakém záložním kotli, co doma ještě mají,“ předpověděl.