Od neděle má domácnost rodiny Cinových nového nocležníka. Je jím Stanislav Novák z Hrádku nad Nisou, kterému podali pomocnou ruku. „Našli jsme ho ležet na kanálu v parku Na Rybníčku. Promočeného a prochladlého. Zavolala jsem strážníkům, aby se o něj postarali, ale potom, co jsme z Liberce přijeli domů, mi to nedalo a musela jsem se tam pro něj vrátit," vysvětluje žena, která se s manželem stará o dvě postižené děti.

Do té doby neznámého muže vzali z deště domů, dali mu najíst, vykoupali ho, ostříhali, ošetřili mu rány, oblékli, vydezinfikovali jeho invalidní vozík a nechali jej vyspat. „Po roce jsem se vyspal v posteli," rozhovořil se Stanislav Novák.

CO DÁL?

Ten v současnosti nemá žádný doklad totožnosti ani peníze. „Všechno mi ukradli," dodal. To už však bylo před rokem. Od té doby se protlouká, jak může. V lednu skončil kvůli mrazu v nemocnici, kde mu museli amputovat všech pět prstů a kus chodidla na levé noze. Následně skončil opět na ulici.

Pan Novák ovšem nemá vyhráno. I přes velkou pomoc rodiny, která žije v Lukášově, je jasné, že bez dalších dárců to nepůjde. „Já se o něj dokážu postarat, ale on nemá vůbec nic. To, co má teď na sobě, je mého syna Patrika. Nemáme ho vůbec do čeho převléknout. Chceme mu pomoct, ale úplně sami to nedokážeme," řekla smutně Marie Cinová.

HLEDAJÍ DALŠÍ POMOC

Vzhledem k tomu, že v domácnosti jsou dvě hendikepované děti, peněz na rozdávání nemají. I tak jim osud tohoto muže není lhostejný.

„Vždyť je to k pláči, aby takhle člověk žil, a když máte doma dítě na vozíku, nešlo to přehlížet," zmínila žena hlavní důvod, proč se rozhodla cizinci pomoci.

Kvůli tomu, že mladý Patrik je na invalidní vozík připoután odmala, ví, jak se o takového člověka postarat. „Nic z těch věcí, které by někdo poskytl, si nechceme nechat. Jde mi vážně pouze o to, abych mu pomohla," řekla Cinová.

Navíc, jak sama nabídla, případní dárci mohou přijet i k Cinovým domů a sami se přesvědčit, že Stanislavovi chtějí opravdu pomoci. „Nechat tam člověka ležet v mrazu a dešti je podle mě hyenismus. I to, jak se k němu někteří zachovali," myslí si Josef Cina.

V tuto chvíli potřebují především oblečení, hygienické prostředky a menší finanční obnos. Rodina by totiž Stanislavu Novákovi chtěla pomoci získat všechny dokumenty, aby si následně mohl požádat o sociální příspěvky. Bude potřeba vystavit rodný list, občanský průkaz a zaplatit cestu na úřad do Hrádku nad Nisou, odkud Stanislav pochází.

„Vedle nás je i garsoniera, kde by mohl případně dál bydlet. Vyprat a uvařit mu není problém," přemýšlí už dopředu energická žena.

Všichni přitom věří, že se najde někdo, koho příběh tohoto muže zasáhne stejně jako je samotné a pomůže mu zase začít normálně žít. „Jsem optimista. Musím být. Potřebujeme jenom drobnou pomocnou ruku a zbytek už dokážu zařídit sama. Kdokoliv by nám chtěl pomoct, může mě kontaktovat na telefonu +420 773 224 152," dodala na závěr Marie Cinová.

Redakce Jabloneckého deníku o tomto případu informovala i pracovníky jablonecké pobočky Naděje. V případě, že budete chtít Stanislavu Novákovi pomoci, můžete zároveň kontaktovat i naši redakci.