I když ve středu a ve čtvrtek panovala na Jablonecku obleva, stále se nedaří odklidit sníh z mnoha chodníků a silnic. Jablonecký magistrát řeší spoustu stížností na zimní údržbu.

Některé komunikace na sídlištích jsou kvůli sněhovým bariérám kolem zaparkovaných aut a vyježděným kolejím průjezdné stále jen v jednom směru. Parkovací místa jsou mnohdy v podstatě nedostupná, v zaparkování brání vysoké mantinely, které jsou uvnitř plné zmrzlého sněhu.

„Není kde parkovat, auta stojí v protisměru, sníh je nahrnutý ke kraji a není kde projet. Co je ale horší, po silnici musí chodit pěší. Na tom ledu se to nedá,“ popsal Ladislav Janata situaci v ulici Březová na jablonecké Šumavě.

PLUH NEPROJEDE

Vyježděné koleje nelze technikou účinně odstranit právě kvůli nebezpečí poškození zaparkovaných vozidel, ulice je pro průtahové vozidlo příliš úzká. I nadále proto magistrát žádá lidi o spolupráci a vstřícnost.

Kalamitní stav je v Jablonci od pondělního rána odvolán, město je ale stále pod sněhem a technické služby uklízejí a v rámci možností udržují komunikace schůdné a sjízdné. „Úklid ulic a chodníků komplikuje obleva přes den a noční teploty pod nulou,“ přiznala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Technické služby Jablonec nad Nisou (TSJ) pokračují v úklidu naplno, pluhy stahují rozbředlé vrstvy rozježděného sněhu na ulicích. „Rozšiřujeme průjezdy komunikací, problémy jsou hlavně na komunikacích třetích tříd. Na chodnících se držela ještě ve čtvrtek voda, která kvůli sněhovým bariérám neměla kudy odtékat, úklid je velmi komplikovaný,“ potvrdil Pavel Kozák z technického odboru magistrátu.

Sníh ze silnic se odstraňuje frézami a v omezené míře se pokračuje v odvozech sněhu, především na deponii za sportovní halou. A to je další kámen úrazu.

„Mělo by se počítat i s tím, že všechen ten sníh roztaje, a už dnes je vidět, kam poteče. Každý rok, kdy vyroste jablonecký ledovec, vznikne řeka, která ničí silnici, ta už tak postrádá funkční krajnici a kanály,“ poznamenal Jindřich Svoboda, který ulicí za sportovní halou často projíždí.

O tomto problému magistrát a technické služby vědí. „Bohužel není lehké v Jablonci najít místo pro deponii, které by vyhovovalo potřebám pro svoz sněhu,“ poznamenal jednatel TSJ Michal Nožička.

Od začátku zimního období napadlo v Jablonci celkem 165 centimetrů sněhu. Na deponii u haly navozili pracovníci technických služeb a jejich dodavatelé už více než 8 300 tun sněhu.

V ODLEHLÝCH ČÁSTECH

Nebezpečno je stále na lesních úsecích běžecké stezky Jizerská magistrála. I po nárazech větru zůstávají stromy obalené vrstvou těžkého sněhu, ohýbají se, postupně praskají a lámou se. „Počasí je sice zatím o něco klidnější, přesto je pohyb na lesních cestách i nadále riskantní a vstup na většinu úseků magistrály stále nedoporučujeme,“ doplnila Radka Davidová, ředitelka Jizerské obecně prospěšné společnosti, která se o běžeckou magistrálu stará.

Problémy hlásí i doručovatelská služba Mediaservis, která mimo jiné doručuje předplatitelům Jablonecký deník. Složitá situace je především ve výše položených nebo odlehlých částí měst a obcí.

„Navíc nám v okolí Tanvaldu chybí tři doručovatelé. V době sněhové kalamity se nedařilo doručovat všechny adresy kvůli neprůjezdnosti komunikací. Přesto se ale snažíme doručit co nejvíce tentýž den, popřípadě den následující,“ sdělil za Mediaservis David Štupl.