Loňská nepovedená zima a následný nedostatek vody v josefodolské přehradě znamenal pro plavské pořádnou ránu - v roce 2014 se nekonaly ani oblíbené recesistické Lety na saních, ani neméně navštěvovaný Rafting.

Letos je ale vše jinak. Lety na saních se vydařily a o následujícím víkendu proběhnou i víkendové závody raftů. Státní podnik Povodí Labe zvýší průtok řeky na 12 kubíků vody v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin.

Brusle i sedačka

I proto o uplynulém víkendu v okolí řeky proběhla akce Ukliďme Kamenici, již zaštítila hamrovská Liščata, dětská odnož Klubu českých turistů Tanvald.

Liščata vyrazila do lesů kolem řeky v sobotu a úklid Kamenice přihlásila do akce Ukliďme Česko. „Celá akce vznikla po domluvě s vodáky a zúčastnilo se jí šedesát lidí," přiblížil Jiří Martínek, vedoucí oddílu Liščata.

Uklízející soutěžili o nejkurióznější nález. A že jich bylo. „Našli jsme puk, vrchní díl plavek, celou velkou sedací soupravu. Za nejkurióznější nález jsme ale označili pár bruslí," přiblížil Martínek.

Děti z oddílu si teď mají vybrat, co za odměnu chtějí. Mělo by se jednat o něco kolem vody. „Mám již první odezvy, děti by chtěly někam na celý víkend," doplnil vedoucí oddílu Liščata.

Vděční jsou za pomoc nejen vodáci, ale i obec Plavy.

„Obec jako spolupořadatel Českého poháru v raftingu na Kamenici každoročně před akcí Palackého stezku vlastními silami uklízí, rafťáci odstraňují překážky v řece. Letos jsme uvítali nabídku turistů a turisťátek," poděkovala Věra Mužíčková, starostka obce Plavy.

Akce by měla probíhat přibližně stejně jako v uplynulých letech, ale… „Dopravní situace vzhledem k rekonstrukci mostu v Návarově bude velmi komplikovaná," připustil za pořadatele Libor Peška, člen rady raftingu Svazu vodáků České republiky.

Rafting na Kamenici je již tradicí, ne vždy se však podaří závody zorganizovat, vždy však za tím hledej nedostatek vody. Tak, jako se závody loni přesunuly na Sázavu, nekonal se na Kamenici ani v roce 2010, když se v jejich termínu stále dopouštěla josefodolská přehrada po rekonstrukci.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

(může se lehce změnit v závislosti na počtu přihlášených posádek)

Sobota:

2. ČP muži, ženy, veteráni a veteránky „O pohár obce Plavy"

8:30 - 9:30 prezentace a výdej startovních čísel - Plavy - na louce na levém břehu u jezu

10:00 - start první lodě R4

30 minut po dojetí posledního raftu cca 12:00 vyhlášení vítězů v cíli

Neděle:

MČR + muži, ženy, veteráni a veteránky

8:30 - 8:45 dodatečná prezentace a oprava

9:15 - start první lodě R4

30 minut po dojetí posledního raftu cca 11:00 vyhlášení vítězů v cíli