Někde mají pro letošek v rámci kampaně Ukliďme Česko hotovo. O minulém víkendu proběhla akce Ukliďme řeku Kamenici, o které Jablonecký deník informoval. Akce proběhla v sobotu 11. dubna.

Své uklizeno nahlásili také v sobotu dobrovolníci ze ZŠ Liberecká. „Dopoledne jsme uklidili okolí školy břeh jablonecké přehrady. K žákům základní školy speciální se připojily i děti z přípravných tříd a šestá třída základní školy praktické. Podařilo se uklidit nejen břeh, ale i dvě dětská hřiště. Na závěr akce jsme se všichni opekli za odměnu uzenku," přiblížila organizátorka akce Uklidíme břeh přehrady Petra Nosková.

Gró akce Ukliďme Česko ale připadá na nadcházející víkend, konkrétně v sobotu.

Uklízet se bude v Srnčím dole, kde akci organizují Piráti. Sraz tu dobrovolníci mají v 10 hodin u ohniště. Na konci si tu mohou opéct vuřty.

U stadionu na Střelnici se zase sejdou pejskaři na úklidové akci I pejskaři umí uklízet. „Projdeme lokality v Jablonci, kam chodíme venčit psy," popsala Jana Veselá, jež úklid organizuje jako soukromá osoba.

Znovu a komplexněji se bude uklízet kolem všech tří jabloneckých přehrad. Úklid zde organizuje osadní výbor Mšeno a občanské sdružení Jablonecká přehrada. Sraz v 9 hodin na hrázi mezi 1. a 2. přehradou. Vodu si vzali na starosti potápěči ze Snakesubu. Do úklidu se zapojí i klienti a pracovníky Domu Naděje. „Vítán je každý. Neseďte doma a ukliďme společně kousek Jablonce," vyzvala za organizátory Zuzana Dohnalová.

Jablonecký magistrát prostřednictvím oddělení veřejné zeleně zajistí svoz a likvidaci odpadu. „Pytle s odpadem dobrovolníci nechají na dohodnutém místě a my prostřednictvím pracovníků veřejně prospěšných prací zajistíme hned na začátku příštího týdne svoz," vysvětluje Nikola Horčíková z odd. veřejné zeleně. Oznámit místa s uloženým odpadem mohou dobrovolníci přímo jí na e-mail: horcikova@mestojablonec.cz nebo telefon 483 357 131.

„Děkuji všem Jablonečanům, kteří se aktivně zapojují do úklidu města a zvláště oceňuji aktivitu dětí ze Speciální školy Liberecká a klientů z Domu Naděje," poděkoval náměstek primátora Pavel Svoboda.

Uklízet se ale nebude jen v Jablonci. Do terénu vyrazí dobrovolníci třeba v Huti na Pěnčínsku,

Ostatně, v samotném Pěnčíně zřejmě proběhne vůbec největší úklidová akce na Jablonecku, alespoň co se týče počtu zúčastněných. Pěnčínská základní škola totiž avizuje dvě stě uklízečů, tedy celou školu i s rodiči a přáteli. „První stupeň uklidí bezprostřední okolí školy, druhý stupeň bude uklízet paprskovitě od školy do vzdálenosti tří kilometrů," přiblížila za organizátory Jitka Drobníková.

Na Malou Skálu dorazí vlakem dobrovolníci oddílu BIOS ze Základní školy Komenského v Nové Pace. O půl desáté vyrazí z nádraží směrem na Kalich kolem vyhlídky Sokol, bludištěm a slujemi pak zpět na Malou Skálu. „Dubnové úklidy na Maloskalsku děláme již od roku 1998 a každoročně střídáme trasy. Na příští rok máme v plánu trasu Vranov Frýdštejn Kopanina," sdělil Milan Kaplan za oddíl BIOS.

Uklízet se bude i pod patronací měst na Smržovce, v Harrachově či v Železném Brodě. A v Bedřichově, kde skončila lyžařská sezóna. „Naplněné pytle by měli dobrovolníci umístit na stanoviště kontejnerů na tříděné odpady na parkovištích u Nisy a na centrálním parkovišti, děkujeme," doplnil Petr Holub, starosta obce Bedřichov.

Ukliďme Česko

Dobrovolnická akce Ukliďme Česko, jež oficiálně probíhá po celé republice v sobotu 18. dubna, vychází z mezinárodně osvědčeného modelu Let's Do It!. Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 9 milionů dobrovolníků. Loňský ročník byl oceněný Ekologickým Oskarem. Cílem pro rok 2015 je nejen zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek, ale i rozšířit povědomí o této akci mezi širokou veřejnost a vyvolat celospolečenskou diskusi k problematice černých skládek a nepořádku kolem nás.

Více na uklidmecesko.cz.