Dobrovolníci se snaží přírodě kolem sebe pomoci od odpadků v rámci kampaně Ukliďme svět každoročně už více než třicet let. Akci zaštiťuje Český svaz ochránců přírody a zapojit se může kdokoli. V Jablonci se přidá organizace Naděje a jednu akci založila dobrovolnice Jana Veselá. Podobnou iniciativu projevila v Turnově Tereza Janků, která vybízí k úklidu lesa a místní škola Lesves Waldorf se zapojí v sobotu.

„K naplánovaným akcím se můžete přidat jednoduše. Na webové stránce uklidmesvet.cz je hned na titulní straně mapa úklidů, kde si můžete najít podle místa a termínu konání vhodnou akci, k níž se přidáte. Jsou zde uvedeny i kontakty na organizátory, pokud byste se s nimi potřebovali domluvit. Takže stačí si jen vybrat, kde a kdy s úklidem pomohu,“ říká Katka Landová členka týmu Ukliďme svět z Českého svazu ochránců přírody.

Velikonoce v Křišťálovém údolí se konají i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V neděli předvede výrobu skleněných figurek Zdena Štrohalmová.
Tipy na víkend: Velikonoce na Bělišti v Křišťálovém údolí, koncerty nebo divadlo

Místní úklidy organizují dobrovolníci, organizace, firmy i školy. Klienti jabloneckého střediska Naděje se zapojí do úklidu v okolí domu, koryta řeky Nisy a přilehlých lesních stezek. Úklid po okolí má pak v pláu Jana Veselá, která plánuje začít v sobotu v 9 hodin ráno u staré porodnice v Turnovské ulici v Jablonci nad Nisou.

Druhá třída waldorfské turnovské školy pojmenovala svou akci Čistá stezka a žáci posbírají odpadky cestou na hřiště. Sraz u terminálu železniční stanice v Turnově na nástupišti číslo 10 ve 13:20 dala Tereza Janků, chystá se vyrazit uklízet turnovský les.

Příměstský tábor u Lanového parku v Bedřichově.
Příměstské tábory se vyplatí řešit už teď. Přinášíme tipy z Jablonecka i okolí

Všichni organizátoři mohli získat pomůcky, zejména pytle a rukavice, pro úklid zdarma přímo od svazu ochránců přírody. Ten poskytuje kromě zaslání úklidových nezbytností také metodickou pomoc.

Ke zpestření úklidových akcí pomáhají kromě pocitu z dobře vykonané práce také každoročně vyhlašované doprovodné soutěže. Akce „Před a po“ spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm a „Největší odpadková kuriozita“ vybízí účastníky k posílání fotek největších kuriozit nalezených při úklidech. „Přidali jsme i dvě nové soutěže, první jsou Odpadlíci, ve které je nutné vyfotit celou uklízecí partu a doplnit sloganem, který ji a její práci charakterizuje, a Odpadkový hrdina, fotografie dítěte, které právě dává odpadkům na frak. Doufáme, že počasí bude jarním úklidovým akcím přát, lidé nebudou lhostejní a příroda přivítá jaro zbavená co nejvíce odpadků, které do ní nepatří,“ dodává Katka Landová.

Mohlo by vás zajímat: Sběratelka ze Semil míří do knihy rekordů. Ovečky jsou její životní láska

Zdroj: Sedlák Jan