„Kouknu se z okna a vidím denně stejný obrázek: chlapi, ale i ženské, popíjejí před marketem. Ještě lepší je jít nakupovat. Pokud máte štěstí, jen tak pokukujou, jindy ale sprostě nedávají, někdy se dožadují cigarety,“ říká Patrik Dvořák z Jablonce. Stojíme v průchodu ke zdejšímu marketu u ulice Na Vršku.

Lidé z jednoho z domů v sousedství zdejšího obchodu dokonce sepsali dopis, který již ve čtvrtek budou projednávat jablonečtí zastupitelé.

Vánoční trhy v Jablonci
Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na listopad

„Denně se tady schází osm až dvanáct osob z řad nepřizpůsobivých obyvatel, které čekají na vhazování prošlých potravin do kontejnerů. Ty pak třídí, něco spotřebují, zbytek pohází kolem. Pijí alkohol, hulákají, někdy se i fyzicky napadají,“ popisují situaci. Dále si ztěžují, že okolí je znečišťováno častým močením a kálením.

Pisatelé v dopise zastupitelům poukazují na špatnou hygienu v místě. Obávají se šíření infekčních nemocí, zejména pak žloutenky.

PROBLÉMOVÁ LOKALITA

Ulice Na Vršku je dlouhodobě hodnocena Městskou policií Jablonec jako problémová lokalita, neboť se zde vyskytuje zvýšený pohyb osob sociálně vyloučených. Před časem magistrát řešil problém s podobně zaměřenými lidmi v nedaleké ulici Nová Pasířská. Tam se díky časté přítomnosti strážníků a policistů podařilo situaci zklidnit. Ale…

Dobrovolníci pomáhají 11. listopadu při pátém ročníku Národní potravinové sbírky, do kterého se letos zapojilo zhruba 750 prodejen z celé České republiky. Účelem sbírky je darování potravin a drogerie potřebným.
Darovali košíky plné jídla. V sobotu proběhla národní potravinová sbírka

„Skupina osob, která se shlukuje v přilehlém parku v ulici Na Vršku, je z části tvořená osobami, které na základě častých kontrol byly vytlačeny z ulice Nová Pasířská,“ přiznal ředitel MP Jablonec Luboš Raisner. Předpokládá, že když bezpečnostní složky vytlačí nepřizpůsobivé z ulice Na Vršku, dojde k opětovnému přemístění a vše se bude opakovat jinde.

NEJSOU PRVNÍ

Magistrát registruje v ulici Na Vršku několik stížností. Ne, tady není lehký život. To dokumentuje i osud další stížnosti. „Asi před dvěma lety si na soužití přišel stěžovat pán, ale ze strachu o bezpečnost rodiny přišel druhý den stížnost odvolat,“ popsal vedoucí oddělení interního auditu a stížností jabloneckého magistrátu Martin Oklamčák.