V průběhu léta byla zahájena postupná obnova jedné z původních zasedacích místností jablonecké radnice. „Pod umakartovým obložením zasedací místnosti, které se díky dominantnímu stolu říká Kulatá, čekalo překvapení v podobě originálních dřevěných prvků s ozdobami," potvrdila Jana Matěchová, vedoucí sekretariátu primátora.

Úprava radničních zasedaček je dalším z kroků k navrácení interiérů radnice do původní podoby navržené architektem Karlem Winterem.

„Zasedací místnosti se naposledy upravovaly někdy v sedmdesátých letech a na jejich vybavení je to znát," sdělil primátor města Petr Beitl.

Všudypřítomný umakart i nábytek má období své slávy již nenávratně za sebou. A tak je čas na změny. „Je naším záměrem vrátit radnici postupně původní lesk a krásu," vysvětlil primátor.

„Byli jsme příjemně překvapeni, když jsme zjistili, že pod umakartem téměř všechno původní dřevo zůstalo," prozradil tajemník magistrátu Marek Řeháček, který má obnovu zasedací místnosti na starosti.

Pod umakartovým obložením se skrýval nejen původní dubový dýhovaný stůl, ale i obklady oken se ozdobnými větracími mřížkami. „Okenní parapety kryl rovněž umakart. Po jeho odstranění jsme zjistili, že byly původně mramorové. Bohužel se dochoval jenom jeden mramorový parapet a ten je prasklý," přiblížil tajemník Řeháček. Počítá i s obnovou tohoto detailu místnosti.

Jablonečtí zastupitelé již schválili 300 tisíc na rekonstrukci zasedací místnosti. Kromě restaurování nalezených prvků se tu bude měnit elektroinstalace, renovací projdou i dveře.

„Necháme dodělat chybějící parapety i dřevěné kryty topení, původní stůl necháme pouze opravit. Je krásný, historický a vyrobený na míru místnosti, bylo by škoda na něm cokoliv měnit, i drobné šrámy na něm jsou svědky minulosti" doplnil Marek Řeháček. Pod starým prošlapaným kobercem jsou parkety, které se nechají opravit.