Osm zvučných jmen české umělecké scény se na chvíli proměnilo na šperkaře a vytvořili návrhy, jenž jen tak neseženete. Pokud ovšem nechcete podpořit umělecký festival Seš-lost?, který se koná v Železném Brodě 26. až 28. června.

Finalista ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot i její laureát Mark Ther, světoznámý sklář Zdeněk Lhotský, sochaři Michal Cimala a Čestmír Suška, oceňovaný designér Jakub Berdych nebo respektovaní teoretici Veronika Ruppert a Adam Štěch. Ti všichni se na moment vžili do role šperkaře a navrhli limitovanou kolekci, která je do 20.června 2015 k mání na portálu HitHit. Každé dílo bylo vyrobeno pouze padesátkrát a výtěžek jde na podporu uměleckého festivalu Seš-lost?.

S projektem přišla šperkařka a zakladatelka festivalu Eliška Lhotská, která společně se šperkařkou Martinou Singerovou vytvořila jedinečnou kolekci, díky které si umělecký originál může pořídit kdokoliv velmi jednoduchým způsobem. „Naší myšlenkou bylo posunout umění blíže lidem, nabídnout nový pohled na sběratelství. Projekt jsme nazvaly ko-lektiv, ko-lekce, ko-lektor, vybrané osobnosti jsme rychle zasvětily do základů uměleckého šperku a pomohly jim zhmotnit jejich návrhy a vytvořit tak unikátní sběratelskou kolekci," vysvětlila Lhotská a dodala, že kolekce bude v říjnu vystavena také v Praze v galerii současného šperku Září v Holešovicích.

Umělci

Výtvarník Richard Loskot pracuje se světlem a časem, dlouhodobě se zabývá otázkou klíčování a toho, co může a nemusí být viděno. Ve svém šperku na tyto témata navazuje, navrhl zelené rukavice, které odkazují k zeleným pozadím známým z filmového průmyslu, která mohou mizet a být nahrazena jinou realitou. Stejně tak šperk Richarda Loskota může nechat zmizet vaši ruku, o čemž se budete moci přesvědčit na vlastní kůži během pražské výstavy v galerii Září.

Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther se zabývá především videoartem, kritici na jeho tvorbě oceňují styl, jakým Ther zpracovává sporné momenty a výstřednost. Therova červená plastová kapička na pozlacené náušnici navazuje na jeho film Bei dem, který se odehrává ve 20. letech a jeden ze záběrů ukazuje krádež náušnice, roztržení ucha a kapky krve.

Uznávaný a oceňovaný sklář Zdeněk Lhotský transformoval jednu ze svých ohromných plastik do měřítka šperku a převedl jej do kovové podoby, podobnou cestou se vydal i sochař Čestmír Suška. Vyřezané cisterny, kterého tak proslavily, převedl do 2D podoby nechal je vyřezat do nerezové oceli.

Sochař Michal Cimala je jediným z oslovených umělců, který má kořeny ve šperku. Po tradiční zlatnické škole v Turnově pokračoval u V.K.Nováka, nicméně po studiích se začal věnovat také malbě, soše, hudbě, designu i instalacím. Cimala navrhl brož ve tvaru včely a jako jediný mohl sáhnout pro inspiraci do šuplíku.

Jakub Berdych, zakladatel studia Qubus a oceňovaný designér, navázal na svou poslední kolekci Proměny, ve které si hrál s tvary českých váz pomocí kovových svorek. V tomto projektu svorky povýšil na šperk tím, že je pozlatil a z industriálního prvku tak učinil luxusní ozdobu.

Svěží je také pohled dvou teoretiků, Veroniky Ruppert a Adama Štěcha. Ruppert je jednou z nejuznávanějších módních novinářek u nás, na rádiu Wave založila pořad Modeschau, věnuje se podpoře lokálních značek a je spoluzakladatelkou projektu Local Icons. Své náhrdelníky vytvořila z kazových klobouků značky Tonak a při tvorbě se inspirovala starým komiksem, ve kterém "se pán strašně rozčílí, v návalu emocí popadne klobouk za krempu a prorazí si ho přes hlavu". Štěch je novinář, kurátor a pedagog. Spolu založil studio Okolo a „šperkem" jsou pro něj především informace, které nachází v zahraničních magazínech věnujících se architektuře, umění a designu, jejich fragmenty proto přenesl i do svých minimalistických náhrdelníků.

Návrh každého výše uvedeného umělce byl vyroben pouze padesátkrát, ceny jednotlivých šperků nepřesáhnou 1500 korun a k mání budou pouze do 20. června 2015 na adrese www.hithit.com/cs.