Výzvu podepsali například akademický malíř Zdeněk Lhotský, designér Maxim Velčovský, sklářský výtvarník Rony Plesl nebo emeritní profesorka University v Sunderlandu ve Velké Británii Sylva Petrová. Nechybí ani podpis předchozí ředitelky školy Zdeňky Laštovičkové či známého publicisty Michaela Třeštíka. „Činíme tak, protože nám leží na srdci budoucnost školy, která mnohým z nás v minulosti dala vynikající základy pro naše další směřování jak v uměleckém sklářství, tak v jiném oboru,“ vysvětlil za umělce Zdeněk Lhotský.

Ředitel Libor Doležal bojuje s nespokojenými pedagogy, studenty a jejich rodiči už od nástupu do funkce před čtyřmi lety. Nyní je doplnili i slavní absolventi. Už před časem na krajský úřad dorazilo několik hromadných námitek rodičů studentů.

Mezi pedagogickým sborem vládne rozkol. „Někteří pedagogové výtvarných a praktických, ale také některých teoretických předmětů se dovolávají pomoci u zřizovatele už tři roky. Obava o klesající úroveň školy je zcela na místě, protože je přímo spojená mimo jiné s odchodem řady učitelů a zejména jejich nahrazováním profesně neprověřenými lidmi,“ popsal jeden z umělců, který chod zařízení důvěrně zná. Podle něj vedení školy mnohdy jedná až na hraně výhrůžek a zastrašování.

Krajský úřad, který sklářskou školu zřizuje, naopak nemá s vedením vzdělávací instituce problémy. „Tlak na ředitele jde jen z jednoho směru, a to z toho uměleckého. Libor Doležal významně zlepšil maturity, za dobu jeho vedení se zvýšil počet studentů,“ připomněl náměstek a radní pro školství Petr Tulpa.

Podle něj ředitel nezvládá jen komunikaci jak s částí pedagogického sboru, tak s odpůrci. „Co se stane, když zůstane? Věci se spíše nezlepší. Ale co když se situace nezlepší ani po nástupu nového ředitele?“ zeptal se Tulpa.

„BUDU TLAKU ČELIT“

Ředitel Libor Doležal nechce událost příliš komentovat, i když se názorově střetl s rodiči studentů i veřejně. „Radost z toho nemám. Budu tlaku čelit, a to úspěšně. Škola je podle mého přesvědčení dobře nastavená a zabezpečená,“ sdělil Libor Doležal.

V pondělí se sejdou radní Libereckého kraje na mimořádném zasedání. Jediným bodem je právě budoucnost Libora Doležala ve funkci ředitele SUPŠS Železný Brod. Přizvána je školská rada, samotný ředitel, ale i zástupci odpůrců.