„V dostatečném předstihu jsme připravovali technický sníh do zásoby. Na přírodní se spoléhat nemůžeme,“ vysvětlil Bažant s tím, že snowpark s instalovanými překážkami už od vánočních svátků využívá veřejnost.

Podle něj jde jen o několik závodů v republice a byla by škoda, aby se jely jinde. „Příroda to bojkotuje, a my proto nemůžeme sázet jen na přírodní sníh,“ dodal. Vedle připravených překážek mají další hromady sněhu pro případné poslední úpravy před sobotními závody.

Přístupu si cení pořadatelé. „V republice existují lepší parky, avšak i v těch menších se rok od roku zlepšují,“ vysvětlil Aleš Boček z Asociace českého snowboardingu. Připomněl, že právě vloni dokázali například na Severáku nemožné. „Při těch nejhorších sněhových podmínkách za několik posledních let, dokázali na Severáku doslova a do písmene z h…a uplést bič a takovéto počiny se prostě pamatují,“ poznamenal.

Podle Bočka nejde jen o to, jestli oni chtějí někde závody pořádat, ale také o to, zdali to chtějí ti, co ty lepší parky provozují. „Závod přece není jenom snowpark, ale záleží i na organizaci okolo, race office a zázemí závodu,“ vysvětlil. Důležitá je parta, která vytváří snowpark v průběhu sezóny. Místní organizátor by měl být i loajální k jejich požadavkům.

Navíc všechny závody připravují již od léta. „Je to vždycky sázka do loterie,“ konstatoval Boček. Proto hodně spoléhají na již odzkoušené destinace a snaží se co nejméně riskovat.

Do závodů se může přihlásit kdokoliv, a to do tří věkových kategorií. V první jsou to děti do 13 let, ve druhé junioři od 14 do 17 let a nakonec dospělí od 18 let výše. Ve všech kategoriích rozdělujeme zvlášť muže a ženy. „K otevření věkové kategorie je nutný start minimálně osmi závodníků, což podmiňuje předání cen a vyplacení prize money za danou kategorii,“ dodal Boček.