Ludvík Šablatura byl za války odbojářem a zažil kruté výslechy na gestapu. Po válce vystudoval střední lesnickou lesnickou školu a poté i Vysokou školu zemědělskou, obor lesnictví v Brně. Usadil se v Harrachově a reprezentoval Československo v lyžařských sportech (závod sdružený), pracoval i v ČSTV.

Rodák z beskydských Trojanovic pobýval do svých 96 let v domově pro seniory Harrachově. Dožít ale toužil v rodném kraji. Posledních sedm měsíců života strávil v Domově Hortenzie ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Ludvík Šablatura byl za války spojkou v odbojové skupině, po válce úspěšným sportovcem. V červenci 2021 se po mnoha rocích strávených v Harrachově vrátil na Frenštátsko.
Účastník odbojového hnutí se po letech vrátil domů, do Beskyd

Jak domov informoval prostřednictvím sociálních sítí, Ludvík Šablatura byl stále usměvavý životní optimista, který měl zájem o vše nové, snažil se být i ve svém věku stále aktivní a do poslední chvíle žil naplno.

Ing. Ludvík Šablatura se narodil 6. srpna 1924 v beskydských Trojanovicích-Bystrém. Na podzim roku 1944 se zapojil do činnosti odbojové skupiny Beta, která byla součástí organizace Rada tří (pomáhal mj. při akci Wolfram). V březnu roku 1945 byl po udání konfidentů zatčen gestapem, tvrdě vyslýchán a vězněn v Ostravě, Brně a internačním táboře v Mirošově. Po válce vystudoval střední lesnickou lesnickou školu a posléze i Vysokou školu zemědělskou, obor lesnictví v Brně, usadil se v Harrachově. Československo reprezentoval v lyžařských sportech (závod sdružený), pracoval i v ČSTV.
Zdroj: Paměť národa