Jaké jsou podle vás výhody sjednocených školních uniforem?
Hlavní plus je bezesporu v tom, že se díky nim stírají rozdíly v sociálních vrstvách jednotlivých dětí. Je totiž pravda, že děti se navzájem dost často posuzují právě podle značkového oblečení a někdo se může stát i terčem posměšků.

V čem si naopak myslíte, že jsou negativa?
Problém je v tom, že s narůstajícím věkem dětí narůstá i potlačování jejich osobnosti, alespoň tak vnímají uniformy děti v pubertálním věku a adolescenti. Čím blíž jsou děti pubertě, tím více se chtějí lišit a vyjadřovat svou vlastní osobnost a uniformy jim něco takového nedovolí.

Nenastává problém i u menších dětí, na prvním stupni základní školy? Nemůže například nošení stejných uniforem nějakým způsobem potlačovat jejich kreativitu?
U menších dětí tohle není problém, protože ty to většinou mají tak, že si stejně oblečou to, co jim doma připraví maminka, proto nebudou řešit ani jednotné uniformy. Jen výjimečně se najde malé dítě, které je takovou osobností, že si řekne, tohle na sebe nechci a vybere si.

Jaký máte na školní uniformy názor vy osobně?
Nejsem zastánce ani jedné z obou variant (úsměv). Uniformy mají své výhody, ale také nevýhody. Kromě zmiňovaného je to i organizační a ekonomická stránka, protože děti samozřejmě rychle rostou a oblečení se musí nakupovat stále nové.

V obci Koberovy mají kolem třiceti žáků na základní škole. Přesto je to pozoruhodná škola, kde děti dostaly jednotné oblečení, také velmi pěkné prostředí by bylo možné hledat spíše na nějaké dobře situované soukromé škole.