Čtyři a půl milionu korun stála náročná oprava unikátního dřevěného mostu v Bystré nad Jizerou. Ten spojuje malou ves s okolím. Vede do Benešova u Semil. „Pro nás je to nejbližší přístup na Semily. Objízdná trasa je pět až šest kilometrů dlouhá," vysvětlil Lukáš Nesvadba, starosta bystré.

Letos v létě oprava začala, nyní se most vrátil nad řeku. Před započetím prací musel být přemístěn na louku u blízkého mlýna, kde dříve sídlil Státní okresní archiv. Po celkové opravě nosné konstrukce, opláštění a střechy byl na počátku minulého týdne přenesen jeřábem specializované liberecké firmy na původní místo. Dokončovací práce a zejména oprava levobřežní části předmostí proběhnou až v první třetině roku 2017.

„Dřevěný věšadlový most byl jako technická kulturní památka opravován citlivě s respektem k ojedinělému konstrukčnímu provedení," sdělil Roman Hedvičák, pracovník památkové péče města Semily. „Principem bylo také maximální uchování původního materiálu i mnoha zajímavých detailů." dodal Hedvičák.

V původním plánu bylo také rozebrání a znovupostavení říčního pilíře. Po odbourání vrchních betonových částí se ale zjistilo, že most je vyztužen sadou velmi kvalitních pilotů z 80. let minulého století. Projekce odsouhlasila k veliké radosti památkářů změnu opravy s uchováním pilíře a jeho fixací pomocí injektážních vrtů do podloží.

Obnova mostu je kalkulována na víc než 4,5 milionu korun, z čehož naprostou většinu uhradil Liberecký kraj, finanční pomoc přišla i od státní památkové péče prostřednictvím programu Záchrana architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR.

Most věšadlového typu o délce 24 metrů, šířce tří metrů a výšce pěti metrů je technickou památkou. V roce 1922 ho nechal přes Jizeru vybudovat místní mlynář.

V České republice je podobných mostů devatenáct.