Restaurant day připravil Jizerský filmový spolek (JIFIS) v Jablonci už podruhé. Při prvním premiérovém setkání letos na jaře rozložili lidé své stánky na Letní scéně. Místo nebylo špatné, přišli ti, coo akci věděli, ale kolemjdoucích příliš nebylo.

Podzimní ročník proto přemístili před Letní kino a částečně i do jeho vchodu. „Šťastný tah. Šli jsme náhodou kolem od přehrady a přilákal nás dav lidí před kinem. Ochutnaly jsme všechno možné," smála se Lucie, která se s oběma dcerkami posadila přímo na trávník před vchod. A co bylo nejlepší? „Malý Toník a jeho vafle. Za desetikačku mi jednu krásně namazal. Nabídl ze dvou druhů marmelád, ale hlavně všechno krásně komentoval," řekla Táňa, učitelka z mateřinky na Šumavě.

Restaurant Day vznikl jako komunitní projekt před pěti lety ve Finsku a za tu dobu získal řadu fanoušků i ocenění. Opakovaně se konal i v několika českých městech, například v Praze, v Brně, v sousedním Liberci a v Turnově.

Parta z Jizerského horského spolku (JIFIS) si přede loni v létě vyzkoušela kulturně společenskou akci Festival pod hrází. Právě tam se sešla řada „restauratérů", kteří se postarali o občerstvení ostatních, ale není to jejich prioritní činností, tedy povoláním. To už byl poloviční krok k Restaurant Day, který se konal poprvé letos na jaře.

„Hodně nám tam na jaře chybělo víc masa, alternativní a zdravé pokrmy jsou bezva, ale já prostě kus dobrého masíčka, třeba na grilu, uvítám," okomentovala akci Lenka, s tím, že velmi kvituje příjemnou změnu. „Organizátoři hlas masožroutů vyslyšeli a opravdu jsme si celá parta pochutnali," dodala Jablonečanka. Za ní má jedničku s hvězdičkou polévka Pho Bo s hovězím na grilu, chleba s tvarůžkovou pomazánkou a chleba s bůčkem od Kristýnky Mazánkové.

Restaurant Day se bude v Jablonci určitě opět konat. Nejspíš na přelomu zimy a jara. Kde? Když je ve městě v tu dobu většinou ještě sníh? „Místo máme vyhlédnuté, ale nechceme nic prozrazovat dopředu," tajemně dodal Martin Wenzel, předseda Jizerského filmového spolku.