Úplavicí, neboli nemocí špinavých rukou, jsou infikovány děti do osmnácti let věku. „Onemocněním, které se projevuje krvavým průjmem, bolestmi břicha a horečkou trpí v Jablonci dvě rodiny. Nejmladšímu je sedm let,“ uvedl zástupce protiepidemiologického odboru krajské hygieny Jaroslav Harman, který doplnil, že úplavice se roznáší mezi lidmi zpravidla nedodržováním hygienických návyků.

Narozdíl od salmonelózy, která se dostane člověku do těla nedostatečně tepelně upravenými potravinami, bacilární úplavice se přenáší pouhým dotekem rukou. „Z neumytých rukou je již krůček než je infikovaný přiloží k ústům. Bakterie, kterých stačí malé množství, se dostanou do tlustého střeva, pomnoží se a poškodí sliznici,“ vysvětlil Jaroslav Harman.

Romští obyvatelé v Zeleném údolí, kteří jsou již infikováni, a lze zde hovořit o lokální epidemii, musejí zůstat v izolaci. „Tito lidé zůstávají doma a nechodí do práce ani do školy,“ doplnil Harman s tím, že hygienici provádějí u nakažených výtěry. Ve chvíli, kdy budou třikrát po sobě negativní, protiepidemiologická opatření odvolají.

Podle svědků však nakažení karanténních opatření nedbají a pohybují se venku. Domněnkou je, že se nemoci ani nebrání.

V domech v Zeleném údolí žije sto osmdesát lidí a kromě nakažených bakteriální infekcí přibližně dalších třicet trpí průjmovým onemocněním. Z těchto důvodů je již třetí týden uzavřené také místní komunitní centrum. „Pozastavili jsme všechny aktivity a obnovíme je až tehdy, kdy to dovolí hygiena. Například jsme museli zrušit dětský den,“ zmínil Jiří Hána, vedoucí Komunitního centra pro národnostní menšiny s tím, že terénní pracovníci a poradna pro dospělé funguje dále.

K vysoce nakažlivému bakteriálnímu onemocnění přispívají nevhodné hygienické podmínky, jednou z nich může i nemusí být suchý záchod v domě. Podle svědků však nájemníci mají dostatečné podmínky k čistému živobytí.

Předejít této nemoci je snadné, a to umývat si dostatečně ruce před jídlem a při použití toalety. Pokud k nákaze dojde, léčí se dietou a antibiotiky několik týdnů až jeden měsíc.