Jako odměnu za několikahodinovou denní práci dostávala stejně jako dalších 56 žen z řad uprchlíků stravenky. „Což je pro město poměrně finančně výhodné. V neposlední řadě má výkon dobrovolnictví pozitivní psychologický a sociální dopad na samotné dobrovolníky,“ sdělil tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.

Nyní má Jablonec k dispozici 20 dobrovolníků z řad ukrajinských běženců, kteří pracují čtyři hodiny denně za stravenku v hodnotě 200 korun, náročnější práce jsou odměněné vyšší hodnotou stravenky, tedy 300 korun. Uprchlíci přitom podle vedení magistrátu mají o dobrovolnickou práci velký zájem. „Díky nim se podařilo zajistit ruční jarní úklid města, protože zaměstnanců veřejně prospěšných prací máme málo,“ poznamenal primátor města Jiří Čeřovský.

Dobrovolníci doslova vytrhli magistrátu trn z paty. Pracovníků v režimu veřejně prospěšných prací (VPP) je totiž aktuálně daleko méně než v minulosti. V předchozích letech jich město mívalo k dispozici kolem stovky. A letos? Úředníci už vědí, že od července do konce listopadu jich bude město uklízet jen 43. „Souvisí to s trhem práce, který stále nabízí množství pracovních míst. 43 pracovníků VPP je prostě málo,“ doplnil Řeháček.

Dobrovolníci pomáhají s ručním úklidem Jablonce od 12. dubna, kdy byla situace s VPP ještě daleko horší. V dubnu na VPP pracovalo 11 zaměstnanců, v květnu 16 a od června je schváleno dalších 27 míst, z nichž je už 16 obsazených. Celkem tedy 43 osob. Do 10. června se do dobrovolnického úklidu pod patronátem magistrátu postupně zapojilo 57 uprchlíků z Ukrajiny a 13 Čechů.

S dobrovolnickou činností a hlavně pořádkem ve městě souvisí i nákup užitkových vozů. Město koupí třístranný sklápěč za 471 tisíc korun. V plánu je koupě ještě jednoho vozu do 200 tisíc korun. „První vůz budeme mít už v červenci. Dobrovolníci s ním budou projíždět po městě a uklízet. Bude to taková létací čisticí skupina,“ pousmál se primátor Čeřovský.

Den s koloběžkou na Základní škole Arbesova v Jablonci nad Nisou.
Jablonecký magistrát nakoupil školákům koloběžky, mají podpořit pohyb dětí

Každý pracovník má uzavřenou dobrovolnickou smlouvu. Činnost zajišťuje kancelář tajemníka, lokality k úklidu navrhuje technický odbor, spolupráci s uprchlíky odbor sociálních věcí a zdravotnictví. „O dobrovolnickou činnost je prozatím velký zájem; v prvním týdnu uklízelo město již okolo dvaceti dobrovolníků a zájem projevili i další. Uklízejí zejména zatížené lokality, uklizené je už okolí přehrady nebo autobusového nádraží. Očekává se i zapojení dobrovolníků do úklidů na hřbitovech a okolo škol a domů s pečovatelskou službou,“ popsal ekonomický náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil.

V Jablonci nad Nisou žije nyní podle statistiky Ministerstva vnitra ČR 1 548 registrovaných ukrajinských uprchlíků. Přímo ve městě jim situaci usnadňuje dobrovolnické centrum Sokolka v sídle jablonecké TJ Sokol. Uprchlíci tu najdou rady, jak jednat s českými úřady a jak si najít práci. Mohou se zde ale i učit český jazyk, dobrovolníci také pořádají různé akce pro děti.