„Chtěl jsem získat nezkreslený pohled na migrační krizi," vypráví, proč se na náročnou misi vydal. „Místní lidé nám byli opravdu vděční, mávali nám při příjezdu, byli velmi milí. Jednou kolegové našli za stěračem našeho českého služebního vozidla maďarsky psaný vzkaz: děkujeme, že nás chráníte," pokračuje policista s tím, že pro obyvatele příhraničí přináší migrační krize řadu problémů. Nepřetržité proudy lidí ničí zahrady či pole, na kterých jsou životně závislí. Jak dále Sinko přiznává, největší problémy jsou s utečenci, kteří neměli nárok na azyl. „Jednalo se například o Kosovské Albánce, kteří se snažili proniknout skrze plot. Běženci z nebezpečných zemí vyhledávali naopak sami tranzit, aby si mohli zažádat o azyl," dodává policista.

Sinko se svými kolegy z dalších zemí pomáhal hlídat srbsko-maďarskou hranici v oblasti města Szeged. Čekaly ho náročné (až šestnáctihodinové) směny často v rozbahněném terénu.

V Maďarsku Michal Sinko strávil téměř padesát dní. A proč zrovna tato země? „Pocházím z jižního Slovenska, kde se mluví maďarsky, takže to pro mě byla příležitost, si tento jazyk zdokonalit," komentuje policista. Zda se na nějakou misi ještě vypraví, není jisté.

„Jednak není moje angličtina až na tak dobré úrovni, abych se bez problémů domluvil se zahraničními kolegy, a jednak dlouhým odloučením trpěla moje rodina," uzavírá s tím, že pokud by to ale bylo nutné, do zahraničí opět vyjede. „Vítám účast na zahraničních misích, přestože je to pro nás dočasné oslabení. Policisté v zahraničí získají cenné zkušenosti a sebevědomí," komentuje ředitel liberecké policie Vladislav Husák.