Další miliony korun mohou rozdat úřady práce v Libereckém kraji firmám na vzdělávání zaměstnanců.

Projekt Vzdělávejte se! se setkal především na Liberecku s velkým zájmem podniků. Ty si díky projektu udrží své zaměstnance, i když pro ně kvůli dopadům hospodářské krize nemají práce.

Dotované vzdělávání tak zamezuje dalšímu zvyšování nezaměstnanosti, která už tak v letošním roce dramaticky vzrostla.
„Na Liberecku už úřad práce podpořil celkem 117 projektů od čtyřicítky firem,“ informovala ředitelka libereckého úřadu Kateřina Sadílková s tím, že vzdělávacím kurzem prošlo téměř dva a půl tisíce zaměstnanců.

Úřad práce v Liberci už firmám rozdělil přes 18 milionů, další projekty za 10 milionů jsou připravené.

Teď navíc všechny Úřady práce v kraji dostaly od státu dalších čtrnáct milionů. Kromě Liberecka je o dotace zájem také na Semilsku, naopak na Českolipsku a Jablonecku úřady tolik peněz nerozdělily.

Některým firmám se do projektu nechtělo, získat peníze je totiž poměrně administrativně náročné.

„Ale určitě to stojí za to. Někteří zaměstnavatelé se nechtěli namáhat a místo toho nechávali zaměstnance doma, platili jim 60 procent platu a vyhrožovali, že budou muset propouštět. To mě mrzelo,“ řekl o nechuti některých firem Milan Šubrt, předseda krajské Asociace samostatných odborů, které projekt Vzdělávejte se! rovněž podporují.

Projekt pomáhá hlavně firmám, které musely výrazným způsobem omezit výrobu. Místo do práce dochází zaměstnanci na školení. Díky tomu dostanou výplatu ve výši sta procent i v době, kdy v jejich firmě funguje režim odstávky.

Na Liberecku možnost školení využili i ti největší zaměstnavatelé, jako jsou společnosti Denso či Benteler.

„Mezi školení jsme zahrnuli například i finanční gramotnost, což bylo velmi přínosné. Spousta našich zaměstnanců má totiž exekuce a na školení se dozvěděli, jak jim předcházet,“ vysvětlil Ondřej Kout, vedoucí personálního oddělení firmy Benteler.

„Zaměstnance považuji za takový poklad naší firmy. Jejich vzdělávání je pro nás na první místě, proto jsme této možnosti s radostí využili,“ poznamenal nedávno pro Deník generální ředitel libereckého závodu firmy AIRS Eiji Tsuruta.

Mezi nejvyužívanější kurzy patří například školení týkající se kvality práce, právnického či finančního minima nebo práce s počítačem či sváření.