Jako nutnost postavit pavilon interní medicíny v jablonecké nemocnici podpořila většina jabloneckých zastupitelů na mimořádném čtvrtečním jednání. Zvedli ruku pro návrh postavit jej i bez třetinové dotace od státu. Ministerstvo totiž na „cihly“ nerado dává. Více se daří dotační peníze, podle ředitele jablonecké nemocnice Víta Němečka, získávat na vybavení.

„Přestože jsme z ministerstva měli příslib dotace, odpověď přišla taková, že za ní není možné cokoliv postavit,“ parafrázoval text primátor Jablonce Petr Beitl s tím, že se město ocitlo ve velmi nekomfortní situaci. Metrostav vysoutěžil dílo za 122 milionů korun, ale před rokem. Od té doby se ceny na stavebním trhu hnuly, a to směrem nahoru. „I dodavatelé Metrostavu budou chtít jiné ceny,“ doplnil k tématu náměstek primátora Miloš Vele.

Jablonecký rozpočet v sekci investice není úplně závislý na dotacích. Koruny, které se podaří ušetřit, se dají investovat jinde. Samotná stavba by měla trvat 17 měsíců. „Polovina peněz půjde z rozpočtu, druhá polovina z úvěru, který máme,“ přiblížil systém financování nové stavby Beitl. Náměstek Vele upozornil, že do rozpočtu města by v příštím roce mělo přitéct o 30 milionů korun více, právě ty by šly do nemocnice.

Ze současných akcí se k závěru blíží osmnáctimilionová rekonstrukce ortopedického oddělení. „Na přístrojové vybavení oddělení následné péče se podařilo dosáhnout v dotačním programu na 150 milionů,“ uvedl ředitel Němeček s tím, že dále je na programu obnova například magnetické rezonance či ARO.