Turisté začali více využívat možnost zapůjčení kol od Českých drah.

V Libereckém kraji se tato služba letos těší velkému zájmu. „Letošní sezóna půjčoven byla v kraji úspěšná. České dráhy evidují 215 výpůjček, v roce 2015 se půjčilo 64 jízdních kol,“ uvádí Radka Pistoriusová, tisková mluvčí Českých drah.

Cyklopůjčovny byly v Libereckém kraji otevřeny od dubna do října ve dvou místech, a to ve stanicích Mimoň a Doksy. Kola bylo možné vracet také na hlavním nádraží v České Lípě. Největší zájem byl v turisticky atraktivních Doksech, celkem 181 výpůjček.

V půjčovnách v Libereckém kraji bylo k dispozici celkem 16 horských 
a trekingových kol v pánské i dámské verzi a 2 dětská kola. Vydat na výlet s vypůjčeným kolem ČD je velmi pohodlné a přináší řadu výhod. Pohodlně a bez starostí přijedete vlakem do centra oblíbených cykloturistických oblastí a přímo na nádraží si můžete kolo vypůjčit v půjčovně kol ČD. Kolo si v půjčovně můžete rezervovat už předem telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Chcete-li si potom ulehčit cestu, můžete si vypůjčené kolo zdarma převézt vlakem po vybraných tratích blíže k cíli cesty pomocí přepravy spoluzavazadel nebo úschovy během přepravy.

„Byli jsme u Máchova jezera na prodlouženém víkendu a tuhle možnost jsme znali z Prahy, podívali jsme se, zdali to funguje i tady a zjistili jsme že ano. V Doksech jsme si zapůjčili kola, jeli jsme se podívat do Ralska a do Mimoně, tam jsme kola odevzdali a jeli vlakem do České Lípy odkud jsme se vrátili zase do Doks a byl to super výlet,“ uvádí Jana Janulíková z Prahy.

Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dětská kola, koloběžky a dětské cyklosedačky. Celodenní nájemné kola na stanicích
v Libereckém kraji přijde na 150 korun. Za dětské kolo na celý den zákazníci zaplatí pouhých 25 korun, ty zaplatí i za půjčení helmy.

Kola v půjčovnách jsou registrována v systému CEREK, který je napojen na Městskou policii. V půjčovně kol jsou k dispozici kvalitní kola značky Author