Nečekaně a ojediněle si o letošní zimě vybralo hejno kormoránů jako svůj přísun potravy ryby na pstruhovém rybářském revíru Jizera 9 Malá Skála.

„Napočítali jsme jich kolem padesáti od jezu ve Splzově až po Rakousy,“ informoval z Českého rybářského svazu místní organizace Malá Skála Jaroslav Dostál.

Podle slov Jaroslava Dostála, na řece Jizeře tak v měsíci lednu, únoru a začátkem března kormoráni zaútočili na pstruha obecného, duhového, lipana podhorního a ostatní zde žijící ryby.

„Problém je, že kormorán velký si nevybírá, a jeho potravou se stávají i státem chráněné ryby, které se vyskytují v Jizeře. Jsou to například vranka obecná nebo střevle potoční,“ řekl jednatel místní organizace s tím, že chránění kormoráni uloví denně až kilo ryb.

Navíc se mohou potopit až do dvou metrů hloubky. Ryby na řece proti těmto predátorům nemají prakticky žádnou obranu. „Úbytek ryb na řece bude těžké vyčíslit, protože ryby kormoráni ulovili nebo ty odpluly po řece,“ upozornil Dostál s tím, že se jedná o nenávratné škody na generačních rybách, které nelze nahradit.

S větším úhynem ryb se kvůli letošní dlouhé mrazivé zimě dalo počítat ve stojatých vodách, tak se ale nestalo. „Přestože zima z pohledu rybáře byla letos nejhorší za posledních třicet let, úhyn ryb ve stojatých vodách je srovnatelný s lety minulými,“ upozornil Jaroslav Dostál.

Kormoráni velcí, kteří loví hromadně, často ryby i smrtelně poraní. Na snímku vidíte síha severního – peleď, kterému kormorán zobákem otevřel břišní dutinu.

Při mrazech denně vodohospodáři či rybáři prořezávali na Maloskalsku motorovou pilou led u přítoku rybníků. „Dostatečný počet děr o dostatečné velikosti je důležitý na provzdušnění vody. Dále se mají provádět pravidelné chemické rozbory vody,“ uvedl Lukáš z Jablonce, který se rybaření věnuje již dvacet let.

Tyto rozbory podle slov Jaroslava Dostála se provádějí, ale v případě, že došlo ke zhoršení kvality vody, výskytu onemocnění většího počtu ryb nebo úhynu.
Také na jabloneckých přehradách a novoveském koupališti nezaznamenali zvýšený počet úhynu ryb ve srovnání s minulými roky.

„Jde o kusy mrtvých ryb nikoliv o desítky. Přesné počty úhynu budeme mít až voda získá správnou teplotu,“ uvedl vodohospodář ČRS místní organizace Jablonec Vladimír Jiříček s tím, že na přehradě či na novoveském koupališti je voda dostatečně průtočná a tedy nebylo zde třeba vodu prořezávat.

Kormorán velký je tažný pták z čeledi kormoránovitých. Potápí se a loví ryby. Plovací blána spojuje všechny čtyři prsty na noze. Navzdory škodám způsobeným na rybách je v Česku chráněným druhem.