STOP STAV

Stop stav vyhlásil útulek v Krásném Lese tento týden a pořád trvá. „Už nám volali starostové z pěti vesnic, že mají psy a nemají je, kam dát,“ vysvětlila zaměstnankyně útulku Renáta Kožariková, podle které se v jejich útulku jedná o výjimečnou situaci. „Je ale pravda, že odložených psů teď přibylo. Jen v Krásném Lese jsme teď odchytili tři. Asi je sem vypustili, protože ví, že je tady útulek,“ poznamenala.

UVAZOVÁNÍ U STROMŮ

Nechtěné psy se lidé snaží uvazovat v noci i přímo u útulku. „Museli jsme nainstalovat kameru. Jednou jsme je dokonce nachytali. Když ale kameru viděli, tak zase psa odvázali a odvezli. Stejně se ho ale někde zbaví,“ okomentovala Kožariková, podle které souvisí plná kapacita útulku s prázdninami. V době dovolených si lidé prostě psa brát nechtějí. „Za měsíc jsme umístili jedno štěně,“ povzdechla si.

KAM S NIMI?

Podle Dagmar Kubištové z Ligy na ochranu zvířat je převažující nabídka nad poptávkou v českých útulcích dlouhodobý problém. „Hlavně na vesnici, když se zaběhne voříšek a pak porodí osm štěňat,“ vysvětlila Kubištová, která zároveň vede útulek Dášenka v Lučanech nad Nisou. Nechat odrostlejší štěňata utratit je trestné a ani ta novorozená řada veterinářů uspat nechce. Nejhumánnější cestou je tak podle Kubištové kastrace. „Vyplatí se i finančně. Pokud je totiž majitel zodpovědný, tak by správně měl nechat každé štěně naočkovat, odčervit, a jak se teď uzákonilo, i očipovat. To pak vyjde mnohem dráž,“ vysvětlila.

SKONČÍ V KRABICI

Další variantou je zaplatit za umístění štěňat do útulku. Když mají ovšem kapacitu. „Pokud máme plno, snažíme se i tak vyjít vstříc a nabízíme inzerci, pomůžeme s očkováním. Někdy je lepší se s majitelem domluvit. Stejně bychom pak našli štěňata někde v krabici v lese,“ uzavřela Kubištová.