VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už brzo zmizí!

Jablonec n. N. - Jeden kostlivec z radniční skříně konečně zmizí. Po více než deseti letech tahanic půjde k zemi dům na 5. květnu a konečně se v tomto místě rozšíří silnice na hlavním tahu městem.

28.1.2012
SDÍLEJ:

V privatizaci se Marcele a Zdeňkovi Musilovým podařilo koupit objekt bývalého mléčného baru na 5. květnu za částku nižší než půl milionu korun. Vadil ale výstavbě bulváru. Začali licitovat.Foto: Deník/ Lenka Střihavková

VÝHODNÁ INVESTICE V DEVADESÁTÝCH LETECH. V privatizaci se Marcele a Zdeňkovi Musilovým podařilo koupit objekt bývalého mléčného baru na 5. květnu za částku nižší než půl milionu korun. Vadil ale výstavbě bulváru. Začali licitovat. V současné době reciprocitou obdrží dům ve Skřivánčí 12 s odhadní cenou zhruba jeden a půl milionu a šest milionů na ruku. Svou počáteční investici i přes veškeré soudní peripetie zhodnotili více než desetinásobně. To by se jim v žádném bankovním domě nepovedlo.

Debaty o ulici 5. května a její podobě se vedou od roku 1992. Rozšíření ulice z deseti metrů na jednadvacet, s parkovacími pásy po stranách, cyklostezkami a stromořadími bylo příjemnou vizí, a proto město projekt schválilo. Poté vyhlásilo kolem ulice asanační zónu a začalo postupně jednat o výkupu nemovitostí, které bylo třeba kvůli výstavbě bulváru srovnat se zemí. O výkupu město jednalo mezi mnoha jinými také s manžely Musilovými. A ti zůstali jediní, s kým se město nedohodlo.

Byl to boj kdo s koho. Obě strany ukázaly pevné nervy ale i zarputilost. Kauza „Domu Musilových“ se stala evergreenem na několik let. Nyní skončila dohodou. Dům na 5. květnu může jít k demolici. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude moci tah směrem na Tanvald konečně rozšířit, jak bylo v původním plánu přibudování bulváru.

„Z městského rozpočtu se budeme na rozšíření silnice spolupodílet částkou milion dvě stě tisíc korun na chodníky, osvětlení a zeleň,“ doplnil místostarosta Petr Vobořil s tím, že ŘSD s touto investicí už na letošní rok počítá.

Dům s popisným číslem 9 na rohu s ulicí Lidickou, kolem nějž se silnice zužuje na prapůvodní šířku, byl pro posměch nejen v Jablonci. Stal se z něj ukázkový příklad, že vyvlastnění v zájmu většiny není rozhodně jednoduché.

Marcela a Zdeněk Musilovi nyní získají prázdný dům ve Skřivánčí 12 a 6 milionů korun. Přičemž nemovitost na 5. květnu nedávno znalec odhal na 6,2 milionu korun. „Dům ve Skřivánčí je nadbytečný, ve špatném stavu a s odhadní cenou jeden a půl milionu,“ uvedl místostarosta Miloš Vele.

KAUZA „DŮM MUSILOVÝCH“ V DATECH

• Březen 2003 – Musilovi napadli u Okresního soudu v Jablonci vyvlastnění.
• Srpen 2003 – Musilovi požadují vydání 4 169 770 ze soudní úschovy (hodnota nemovitosti dle soudního odhadu). p čemž rozhodl soud. Město se brání, že to není v souladu s dobrými mraky, protože nemůže objekt využívat.
• Září 2003 – účastníků sporu a jejich právníci se sešli u tehdejšího starosty Jiřího Čeřovského. K dohodě nedospěli.
• Listopad 2003 – soud v Jablonci zamítl žalobu Marcely a Zdeňka Musilových proti vyvlastnění.
• Leden 2004 – žalobci se odvolali k liberecké pobočce krajského soudu.
• Srpen 2004 – první jednání odvolacího soudu. Věc přechází k Zvláštnímu senátu v Brně.
• Červen 2006 – Zvláštní senát vydal usnesení a vyjádřil závazný právní názor, dle něhož musí odvolací soud v Liberci zrušit nejprve rozsudek jabloneckého okresního soudu z listopadu 2003.
• Září 2006 – liberecký krajský soud zrušil rozsudek soudu v Jablonci a věc mu vrátil k dalšímu řízení.
• Prosinec 2006 – jablonecký soud podal návrh ke Zvláštnímu senátu v Brně, aby rozhodl o příslušnosti soudu.
• Červen 2007 – brněnský senát uvedl, že k řízení v této věci je v prvním stupni krajský soud, pobočka v Liberci.
• Březen 2009 – 2. zasedání krajského soudu, Musilovi uplatňují pro vyvlastnění dvě námitky: – nesplnění zákonné podmínky k vyvlastnění; – náhrada za vyvlastnění neodpovídá obvyklé tržní ceně předmětných nemovitostí
• Duben 2009 –paní Musilová na jednání u krajského soudu prohlásila, že neakceptuje kupní cenu 8 milionů bez dalších podmínek (bytové náhrady). Akceptovala by pouze směnu nemovitosti v Lidické ulici s doplatkem.
• Prosinec 2009 – Znalec určil obvyklou cenu na 5,3 mil. Kč. K tomuto posudku vznesli Musilovi v únoru 2010 námitky
• Květen 2010 – soudu byl doručen doplňující znalecký posudek, ve kterém znalec námitky Musilových odmítl a na základě průzkumu trhu uvedl, že současná cena je 4. 381. 000,- Kč. Musilovi opět podávají námitky
• Únor, květen 2011 – jednání s Marcelou Musilovou u místostarosty Miloše Veleho s cílem smírného řešení celé věci.
• Květen 2011 – obě strany informovaly soud na dalším jednání krajského soudu o jednáních k uzavření dohody
• Červen 2011 – na jednání Marcely Musilové a místostarosty Veleho dochází k alternativní dohodě. Jednání soudu bylo odročeno s tím, že je možné, že dojde k dohodě obou stran.
• Leden 2012 – došlo k dohodě, tento oboustranný pakt musí ještě akceptovat soud a záležitost uzavřít

Autor: Lenka Klimentová

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt nového koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun, na kterém pracovalo několik let vedení města, se stavět nebude. Rozhodlo o tom místní referendum. Foto: vizualizace
8

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

Městské divadlo v Jablonci nad Nisou
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Jablonec n. N. – Jablonečtí policisté sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, kterých se v minulosti dopustil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení