„A ruka, která jej něžně drží na fotu patří Marii Zmrzlé," doplnil jednatel mykologické odbočky z Velkých Hamrů Petr Hampl k fotografii. Dodal, že tato houbařka stejně jako vloni v květnu předvedla i letos první fotku hřibovité houby.

O den dříve – bez fotografie – hlásil nález jedenáctiletý Matěj Pechout také z Velkých Hamrů a přinesl jej ze stejné lokality jako Marie Zmrzlá. „Takže omést pavučiny z košíků, hadřík, kudlu, sprej na klíšťata a jdeme," raduje se Hampl. To však není jediné, co houbaři připravují.

Ti, co chtějí houby prodávat nebo používat ve veřejném stravování, by měli zbystřit. Potřebují také platné osvědčení o znalosti hub, které vydává Krajská hygienická stanice. Zkoušky se uskuteční v pondělí 11. června od 13 hodin v liberecké budově KHS LK, Husova 64. Přihlášku zájemci najdou na www.khslbc.cz.

Při zkoušce znalostí hub musí prokázat nejen znalosti příslušných právních předpisů. „Uchazeč také prokazuje schopnost rozlišení hub a znalosti nejčastějších otrav a zdravotních projevů otrav z hub," doplnila Zuzana Balašová, tisková mluvčí KHS LK.

Kdo se chystá na zkoušky, měl by si připravit sto a pět set korun v kolcích. „Dále je nutné předložit osvědčení o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře, u něhož je zájemce registrován, součástí vyšetření je odborné vyšetření zraku," dodala Balašová.