„Kdykoliv jsme schopní začít se zasněžováním, což je samozřejmě první věc, která nás čeká,” konstatoval Pavel Bažant s tím, že sezona ale v dohledné době nezačne. V Jizerských horách totiž ještě vůbec nezačalo sněžit, a tak se dá předpokládat, že skiareály se návštěvníkům neotevřou dřív než na přelomu listopadu a prosince. Záležet to ale samozřejmě bude na počasí.

Návštěvníky největších skiareálů na Jablonecku čeká v letošní sezoně hned několik novinek. Tou nejzásadnější bude zavedení skibusu pro vícedenní návštěvníky Jizerských hor. „Ten propojí všechna naše lyžařská střediska a navíc bude zajíždět i k janovské bobové dráze,” poznamenal Pavel Bažant.

Přepravu lyžařů bude pro Ski Bižu zajišťovat společnost BusLine. Na financování by se podle Pavla Bažanta mohly podílet i dotčené obce. „Jednal jsem s jejich starosty a vůle tam byla,” řekl Deníku Bažant.

Skibus by měl mezi Špičákem, Severákem, bedřichovským areálem a janovskou bobovou dráhou jezdit od 23. prosince do 18. března. Pro cestující s platným skipasem z areálů SkiBižu bude přeprava zdarma.

A trasa? Ráno odveze skibus lyžaře ze Severáku na Tanvaldský Špičák. Zde naloží rodiny s dětmi a přepraví je na Severák. Dále pojede přes Bedřichov na bobovou dráhu v Janově, kde dvě hodiny počká. Pak se vrátí přes Bedřichov na Severák, kde po čtyřhodinovém pobytu naloží rodiny s dětmi a odveze je na Tanvaldský Špičák. A s lyžaři z Tanvaldského Špičáku se po prakticky celodenním lyžování vrátí na Severák, kde svou jízdu ukončí.

Změny čekají návštěvníky velkých skiareálů také ohledně cen. Místo časových dopoledních jízdenek budou moct lyžaři využít jedinou čtyřhodinovou kartou. Její výhoda bude v tom, že bude platit čtyři hodiny od prvního průchodu turniketem. Odpadne tak čekání na celou hodinu, kdy začne platit skipas.

Další změna se chystá v dětském jízdném, které bude nově platit pro děti až do patnácti let.

Na nadcházející zimní sezonu se intenzivně připravují také na Jizerské magistrále, která pro příznivce běžeckého lyžování zůstává i nadále zdarma.

Jak jsme již nedávno informovali, i tady čeká lyžaře několik novinek. Lesy ČR například nechaly zrekonstruovat tzv. Novou cestu – úsek od křižovatky Vládní až k přítoku Černé Nisy, a to včetně mostku. Ten byl po loňských povodních ve velmi špatném stavu a v místě přítoku dokonce došlo k sesuvu půdy.

„Opravený most, sanace břehu a dva kilometry dlouhá cesta s novým povrchem, která je po krajích vyčištěná od náletů, zvýší nejen pohodlí lyžování, ale zejména bezpečnost lyžařů,” říká koordinátorka projektu Jizersko – Jakuszycká magistrála Milena Lánská.